Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Na obchodní dům Máj byly nainstalovány obě motýlí plastiky sochaře Davida Černého

Černého motýli na Máji, nový volební průzkum a nedostatek ukrajinských vojáků na frontě. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: pondělí, 20. května
Svátek: Zbyšek

Na obchodní dům Máj byly instalovány obě motýlí sochy Černého

Na obchodní dům Máj na pražské Národní třídě byl o víkendu nainstalován i druhý několikametrový motýl od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu.

Zdroj: ČTK / Kateřina Šulová

„Pro mě je celá instalace o poctě československým stíhacím pilotům, kteří sloužili v britské armádě, v RAF,“ uvedl již dříve Černý. „To, že je to na Máji, vzniklo z toho důvodu, že jsem byl osloven majitelem, jestli bych byl ochoten nějaký návrh předložit jako instalaci zvenku Máje. A já jsem zjistil, že mi konvenuje tahleta socha i pro tuto příležitost,“ doplnil. Původně byly sochy plánovány pro sídlo aliance NATO v Bruselu. Před ním pak bude v budoucnu stát třetí stíhačka.

Taky se stalo:

Sněmovní volby vyhrálo ANO s 32 procenty, druhá ODS by měla 15,5 procenta

Sněmovní volby by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO s 32 procenty hlasů. Na druhém místě by byla s výrazným odstupem vládní ODS s 15,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Pokud by vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stejně jako v posledních sněmovních volbách utvořily společnou koalici SPOLU, získaly by 22,5 procenta hlasů. Samostatně by se teď lidovci do Sněmovny podle průzkumu nedostali a TOP 09 by byla právě na pětiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů.

Na jednání slovenských stran po atentátu na Fica podle Pellegriniho nedozrál čas

Úterní jednání slovenských politických stran k uklidnění situace v zemi, které po atentátu na premiéra Roberta Fica navrhly prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce Peter Pellegrini, patrně nebude. Pellegrini, jenž je také předsedou vládní strany Hlas-sociální demokracie, v reakci na výroky politiků v prohlášení uvedl, že na kulatý stůl zřejmě ještě nedozrál čas.

Expert: Ukrajině chybějí vojáci, situace v oblasti Charkova se stává kritickou

Nedostatek zbraní a střeliva ukrajinské armády je podle odborníka Zdeňka Petráše z Univerzity obrany problém, ale největším problémem je podle něj úbytek vojáků. Kritickou se pak podle něj stává situace v oblasti Charkova. „Podle dostupných informací ruské jednotky v současné době postoupily v severní části od Charkova o více než osm kilometrů od rusko-ukrajinských hranic. Vzhledem k nedostatečnému zásobování municí a střelivem, především pak municí dělostřeleckou, mohou jednotky ruské armády snadno vést dělostřelecké údery proti ukrajinským obranným pozicím poblíž hranic a zatlačovat bránící se ukrajinské jednotky,“ popsal Petráš.

Zdroj: ČTK