Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Musk navrhl, že koupí Twitter za původně dohodnutých 44 miliard dolarů

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 5. října

Name day: Eliška

History: 5. října 1938 abdikoval československý prezident Edvard Beneš na svou funkci.

Situace na Ukrajině 

  • Ruské síly opět ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově na východě Ukrajiny, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Při jednom z těchto útoků zemřela 46letá žena.
  • Horní komora ruského parlamentu včera jednomyslně schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku.
  • Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl včera v televizi náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin. 

Severní Korea odpálila další balistickou střelu, přeletěla japonské území

Severní Korea včera odpálila balistickou střelu, která přeletěla severní japonský ostrov Hokkaidó, než dopadla do moře. Vláda v Tokiu vyzvala lidi v ohrožené oblasti, aby se ukryli. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea raketový test odsoudily a odpověděly leteckým vojenským cvičením, informovaly zahraniční agentury.

Jednalo se o první případ od roku 2017 a celkově sedmý, kdy severokorejská střela přelétla japonské území. Raketa dopadla do Tichého oceánu asi 3000 kilometrů od japonských břehů. Ministr obrany Jasukazu Hamada oznámil, že uletěla celkově 4600 kilometrů a vystoupala do výšky 1000 kilometrů, což je podle agentury Kjódó největší zaznamenaný horizontální dolet u severokorejské rakety.

Europoslanci schválili sjednocení nabíječek pro telefony a mnohá další zařízení

Evropský parlament včera učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného nabíjecího řešení pro chytré telefony, tablety a další přenosná zařízení. Europoslanci podle očekávání schválili finální verzi směrnice, podle níž budou muset výrobci od podzimu 2024 používat výhradně standard USB-C. Návrh se týká také laptopů, na které se však sjednocení nabíječek začne vztahovat až na konci roku 2026.

Íránské školačky si na protest proti vládě sundávají hidžáby

K protivládním protestům, jež se rozhořely v Íránu po smrti mladé ženy, kterou zatkla mravnostní policie za porušení zákona o nošení hidžábu, se připojily také školačky. Náctileté dívky si na videích, jejichž pravost ověřil zpravodajský web BBC, při protestech na školních dvorech i v ulicích sundávají hidžáby, mávají s nimi a skandují hesla namířená proti náboženskému zřízení.

Lidé v zemi protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amini, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Bloomberg: Musk navrhl, že koupí Twitter za původně dohodnutých 44 miliard dolarů

Americký miliardář Elon Musk navrhl, že koupí společnost Twitter za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii, která celý podnik ohodnocuje na 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun). Informovala o tom včera agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Akcie Twitteru po zprávě prudce posílily a obchodování s nimi bylo přerušeno.

Musk se na koupi Twitteru dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil ukončení dohody, které zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Společnost Twitter následně Muska zažalovala. Obvinila jej z porušení podmínek dohody a požádala soud, aby nařídil dokončení transakce za sjednanou cenu.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day