Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Moskevský soud rozhodl o likvidaci Moskevské helsinské skupiny

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 26. ledna

Name day: Zora

History: 26. ledna 1993 byl Václav Havel zvolen prezidentem České republiky.

Situace na Ukrajině

  • Německo oficiálně souhlasí s dodáním německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě, která se brání ruské invazi, a v prvním kroku poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6.
  • Nejméně dva mrtvé a tři zraněné si vyžádalo ruské ostřelování jihoukrajinského města Beryslav, zásah podle gubernátora utrpěl obchod s potravinami.

Moskevský soud rozhodl o likvidaci Moskevské helsinské skupiny

Moskevský městský soud rozhodl o likvidaci Moskevské helsinské skupiny, jedné z nejstarších ruských organizací na ochranu lidských práv, založené v roce 1976 sovětskými disidenty. O zrušení organizace požádalo v prosinci ruské ministerstvo spravedlnosti.

Moskevská helsinská skupina zůstávala až dosud jednou z mála nezávislých organizací na ochranu lidských práv činných v Rusku poté, co úřady předloni ukončily činnost organizace Memorial. Ta byla loni oceněna Nobelovou cenou za mír, připomněla agentura Reuters.

Nejvíce nominací na Oscara získal film Everything Everywhere All at Once; má jich 11

Nejvíce nominací na letošní Oscary, a sice 11, získal sci-fi film Everything Everywhere All at Once autorského dua Daniel Kwan a Daniel Scheinert. Je nominován i na ocenění za nejlepší režii a film. O hlavní cenu se 12. března utká s devíti dalšími soupeři, mimo jiné se snímky Víly z Inisherinu, Fabelmanovi, Top Gun: Maverick nebo Avatar: The Way of Water. Šanci na slavnou sošku má i čtveřice Čechů. Maskérka Linda Eisenhamerová, specialisté na zvláštní efekty Viktor Müller a Kamil Jafar i zvukař Viktor Prášil nominaci spolu s kolegy získali za práci na německém válečném filmu Na západní frontě klid, který patří s devíti nominacemi k jednomu z favoritů.

Everything Everywhere All At Once ovládlo nominace na Oscara, soutěží také Avatar

by @yanhoechka

Mikaela Shiffrin vybojovala v obřím slalomu na Kronplatzu rekordní 84. výhru v SP

Američanka Mikaela Shiffrin vybojovala v obřím slalomu na Kronplatzu rekordní 84. vítězství ve Světovém poháru a stala se nejúspěšnější lyžařkou v historii seriálu. Devátým triumfem v sezoně se v italském zimním středisku přiblížila na rozdíl tří výher absolutnímu maximu, které drží švédská legenda Ingemar Stenmark.

Sedmadvacetiletá Shiffrin se dosud dělila s 82 triumfy o historický zápis s krajankou Lindsey Vonn, jež ukončila kariéru v roce 2019. Její rekordní bilanci vyrovnala 8. ledna v obřím slalomu v Kranjské Goře, nyní ji 18. výhrou v kariéře ve stejné disciplíně překonala, když vyhrála i druhý obří slalom.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day