Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Montana jako první americký stát zakázala TikTok

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 19. května

Name day: Ivo

History: 19. května 1974 vynalezl Ernő Rubik Rubikovu kostku.

Situace na Ukrajině

  • Na Ukrajině utrpěl při nehodě zranění český dobrovolník. Muž, který pomáhal hlavně v dětských domovech a s humanitárními záležitostmi, absolvoval operaci a aktuálně by měl podstupovat další. Je mimo ohrožení života, řekl ČTK předseda spolku Zdravotní zajištění Jan Zamrazil. 
  • Ukrajinská armáda oznámila, že v těžkých bojích kolem města Bachmut na východě země dosáhla dalších územních zisků. Kyjev již v uplynulých dnech uvedl, že ukrajinské jednotky zesílily tlak na ruské síly severně a jižně od Bachmutu.

Montana jako první americký stát zakázala TikTok, očekává se soudní dohra

Montana se ve středu stala prvním americkým státem, který úplně zákazal čínskou aplikaci TikTok. Podle agentury AP ale lze očekávat, že věc bude mít soudní dohru a bude zkouškou toho, zda ve Spojených státech může být TikTok zcela zakázán, jak by si přála řada amerických zákonodárců. TikTok zákaz označil za protiústavní.

Zákaz sociální sítě zákonodárci schválili v dubnu a nyní jej podepsal guvernér Greg Gianforte. Začít platit by měl od příštího roku.

Kanada požádala o mezinárodní pomoc při hašení rozsáhlých požárů na západě země

Kanada ve středu požádala o mezinárodní pomoc při hašení rozsáhlých požárů, které už zasáhly čtyři provincie na západě země. Nejhůře zasažená je Alberta, jedna z největších světových oblastí těžby ropy, kde stále není pod kontrolou 27 požárů z 91 aktivních. Proti plamenům tam bojuje 2500 hasičů a 400 vojáků. V nejzápadnější provincii Britská Kolumbie bylo ve středu aktivních přibližně 60 požárů, z nichž 15 nebylo pod kontrolou, uvedla agentura AFP.

Istanbulskou úmluvu vláda podle premiéra projedná na přelomu května a června

Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, která je nazývána Istanbulskou úmluvou, dostane vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) k projednání na přelomu května a června. Měla by ji předat oběma komorám parlamentu k rozhodnutí a projednávání neodkládat. Žádné podstatné změny v českém právním řádu kvůli úmluvě nutné nebudou, uvedl dnes ministerský předseda ve Sněmovně v rámci interpelací. Pro ratifikaci úmluvy se ve středu vyslovil také prezident Petr Pavel, který v případě parlamentního souhlasu dostane dokument k podpisu.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day