Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Mírový summit vyzval k návratu ukrajinských dětí a k respektování územní celistvosti Ukrajiny

Mírový summit o Ukrajině, nehoda autobusu s českými turisty na Islandu a pozastavování vojenských operací v Pásmu Gazy. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: pondělí, 17. června
Svátek: Adolf, Adina

Mírový summit vyzval k návratu ukrajinských dětí a k jednání všech stran

Osmdesát zemí světa v neděli společně vyzvalo, aby „územní celistvost“ Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese. Prohlášení přišlo na závěr prvního summitu o míru na Ukrajině, kde delegace zároveň vyzvaly k návratu ukrajinských dětí deportovaných Ruskem a k zapojení všech stran do případného mírového procesu. Někteří účastníci včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásili. Podle českého prezidenta Petra Pavla ale drtivá většina zemí podpořila základní zásady mezinárodního práva.

Summit konaný po více než dvou letech ruské agrese na Ukrajině byl účastníky označován jako první krok na složité cestě ke spravedlivému míru. Řada státníků uváděla, že trvalého ukončení konfliktu nelze dosáhnout bez Ruska, které se jednání neúčastnilo a mezitím pokračovalo ve snaze rozšířit své územní zisky v sousední zemi.

Taky se stalo:

Při nehodě autobusu na Islandu se zranilo dvanáct Čechů, z toho pět vážně

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na jednotce intenzivní péče s vážnými zraněními. ČTK to řekl ředitel CK Adventura Petr Novotný. V autobusu cestovalo 20 českých turistů s českým průvodcem a řidičem. Okolnosti nehody nejsou zatím známy.

Média odmítla svůj podíl na atmosféře před atentátem na Fica, zní z vlády

Média kritická k vládě si odmítla přiznat svůj podíl na společenské atmosféře na Slovensku před atentátem na premiéra Roberta Fica. V neděli to na tiskové konferenci prohlásili ministr obrany Robert Kaliňák a šéf úřadu vlády Juraj Gedra, kteří jsou oba členové Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Kritizovali především podle nich přehnané a neslušné kritiky, které zveřejnily deníky SME a Denník N. Za hanlivý výraz použitý v jednom z pořadů se omluvil šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný.

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby usnadnila dodávky humanitární pomoci. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelské síly. Taktické přestávky, jak pauzy izraelská armáda nazývá, budou platit do odvolání. Podle izraelských úřadů armáda začala pauzy dodržovat od soboty. Izraelský tisk ale později napsal, že premiér Benjamin Netanjahu ani další vládní představitelé o iniciativě předem nevěděli. OSN ovšem rozhodnutí izraelské armády přivítala.

Zdroj: ČTK