Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Měření zachytilo výbuchy v místech úniků plynu z Nord Streamu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 28. září

Name day: Václav, Václava

History: 28. září 1931 byla otevřena Zoologická zahrada v Praze.

Situace na Ukrajině 

  • V ruské Rjazani se pokusil upálit muž, podle svědků křičel, že nechce bojovat na Ukrajině, píší místní média. Není jasné, v jakém je stavu.
  • Při ruském raketovém útoku na rezidenční čtvrť ve městě Pervomajskyj v Charkovské oblasti zemřelo sedm lidí.

Od čtvrtka se obnoví kontroly na hranici se Slovenskem, rozhodla vláda

Vláda rozhodla kvůli nelegální migraci o dočasném obnovení kontrol na státní hranici se Slovenskem. Na tiskové konferenci to po včerejším jednání vlády oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Opatření bude platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. V první fázi podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí.

Slovensko respektuje rozhodnutí České republiky zavést kontroly na společné hranici. Bratislava ale chce, aby se o tomto kroku jednalo na úrovni Evropské unie, protože rozhodnutí Prahy má vliv i na další evropské země. 

Od počátku června do začátku minulého týdne zajistila policie v Česku téměř 9 500 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 1 330. Rakušan uvedl, že policie v ČR zajistila od začátku roku už 11 000 nelegálních migrantů.

Pavel sesbíral potřebný počet podpisů k prezidentské kandidatuře

Bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) a kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali ke včerejšímu dni přes 55 000 podpisů občanů. Oznámil to na tiskové konferenci na palubě Kayak Beach Baru v Praze. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval získat minimálně 50 000 podpisů, v jejich sběru chce dále pokračovat.

Shromažďování podpisů se Pavlův tým organizovaně věnuje zhruba 2,5 měsíce, pokračovat chce do konce října. Míří alespoň k metě 70 000 i pro případ, že by ministerstvo vnitra v odevzdaných podpisech našlo chyby. Oficiálně Pavel kampaň zahájil před třemi týdny.

Měření zachytilo výbuchy v místech úniků plynu z Nord Streamu

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to včera švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na včerejší večer obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA.

Příčina celkem tří úniků na plynovodech Nord Stream 1 a 2 je předmětem vyšetřování, Dánsko, Kreml ani experti nevyloučili sabotáž. Provozovatel plynovodu v pondělí nahlásil pokles tlaku v potrubí, které vede z Ruska do Německa a které donedávna bylo hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropské unie.

V Moskvou ovládaných částech Ukrajiny skončila hlasování o připojení k Rusku

 V Moskvou ovládaných a okupovaných částech Ukrajiny skončila narychlo zorganizovaná hlasování o připojení k Rusku. Tamní okupační či proruské úřady už na základě částečných výsledků uvádějí, že se výrazná většina obyvatel vyslovila pro odtržení od Ukrajiny, uvádí ruská agentura RIA Novosti.

Západní země i ukrajinská vláda hlasování ani jeho výsledek neuznávají, celá akce je podle nich propaganda a nelegální podvrh mající umožnit Moskvě anektovat násilně obsazená území.

Tweet of the day