Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 29. března

Name day: Taťána

History: 29. března 2004 se státy Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko staly členy NATO.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinský generální štáb ve včerejším shrnutí situace na bojišti nepřímo potvrdil, že ruské jednotky téměř obklíčily východoukrajinské město Bachmut.
  • Ruský soud uložil dvouletý trest vězení Rusovi Alexejovi Moskaljovovi, jehož dcera namalovala obrázek s protiválečnou tematikou. 

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

Finsko a Švédsko požádaly o přijetí do aliance společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko a Turecko byly do dnešního dne posledními členy NATO, které ještě přistoupení dvou skandinávských států nedaly zelenou. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že naléhal na Budapešť i Ankaru, aby žádost skandinávských zemí schválily.

Barma rozpustila Národní ligu pro demokracii vedenou Su Ťij

Barmská vojenská vláda včera rozpustila bývalou vládní Národní ligu pro demokracii, kterou vede vězněná držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. S odvoláním na barmskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters. NLD je mezi čtyřicítkou politických stran, které nesplnily termín a podmínky registrace do voleb, jejichž vypsání vojenská junta slíbila, ale které podle kritiků nebudou mít žádnou důvěryhodnost.

Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje aut na benzin a naftu v roce 2035

Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii zpoplatněny. Členské země EU včera definitivně schválily normu, která od zmíněného data prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut. Souhlasu unijních ministrů s dlouho diskutovanými pravidly předcházela dohoda Německa s Evropskou komisí, která zajišťuje možnost dále využívat spalovací motory poháněné výhradně syntetickými palivy.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day