Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Lukašenko se neobjevil na ceremonii v Minsku, média spekulují o vážné nemoci

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 15. května

Name day: Žofie

History: 15. května 1918 skončila finská občanská válka.

Situace na Ukrajině

  • Ruské jednotky podle ukrajinského generálního štábu znatelně zesílily své útoky na frontě. Za poslední den odrazily ukrajinské ozbrojené síly 57 nepřátelských útoků, což je podstatně více než v předchozích dnech, uvedl ukrajinský štáb ve svém včerejším pravidelném ranním shrnutí. 
  • Ukrajinský prezident Zelenskyj se v Berlíně setkal s kancléřem Scholzem.

Německo bude Ukrajinu podporovat, dokud bude třeba, řekl kancléř Scholz

Německo bude podporovat Ukrajinu, dokud to bude třeba. Včera to na společné tiskové konferenci po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Poznamenal, že Německo v podpoře nepolevuje a právě připravuje další zbrojní pomoc. Nový balíček zbrojní pomoci o objemu 2,7 miliardy eur (64 miliard Kč) představilo Spolkové ministerstvo obrany v sobotu. Zelenskyj poděkoval Scholzovi a celému Německu za pomoc, kterou Berlín Ukrajině v jejím boji proti ruské invazi poskytuje.

Lukašenko se neobjevil na ceremonii v Minsku, média spekulují o vážné nemoci

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko se včera neobjevil na ceremonii k poctě státní vlajky, která se konala v Minsku. Jak napsala agentura DPA, stalo se tak poprvé po 29 letech. Osmašedesátiletého vůdce zastoupil premiér Raman Haloučanka, což přiživilo spekulace o Lukašenkově zhoršujícím se zdravotním stavu. Ukrajinská média dokonce informovala, že je Lukašenko v nemocnici.

Model Kantar: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, vládní koalice by většinu nezískala

Sněmovní volby by na přelomu dubna a května vyhrálo hnutí ANO se ziskem 31 procent hlasů. Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) by získala 25 procent hlasů. Vyplývá to z modelu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT), který vznikl před oznámením vládního úsporného balíčku. V součtu s Piráty a STAN by vládní koalice většinu ve Sněmovně nezískala, měla by 43 procent hlasů.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day