Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Lotyšské volby vyhrály prozápadní strany, proruská uskupení neuspěla

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 3. října

Name day: Radmila, Radomil

History: 3. října 1938 vpochodoval Hitler s německou armádou do Československa.

Situace na Ukrajině 

  • V Lymanu na východě Ukrajiny, kde zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ve svém pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 
  • Papež František vyzval ruského prezidenta Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině. Odsoudil i hrozbu jaderné války.

V horní komoře parlamentu zasedne rekordní počet 19 senátorek

Mezi členy Senátu bude po letošních volbách 19 žen, což je nejvíce v historii. Letos jich bylo zvoleno 9, což je také nejvíce při pravidelných dvouletých obměnách Senátu. 9 senátorek bylo zvoleno ještě při prvních volbách do Senátu v roce 1996, kdy se vybíralo všech 81 členů horní komory.

Dosud rekordní počet senátorek byl v horní komoře po předchozích volbách v roce 2016, kdy jich bylo 16. O dva roky později jejich počet klesl na 13, po předloňských volbách jich bylo 12.

Při násilnostech po fotbalovém utkání v Indonésii zemřelo nejméně 125 lidí

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer nejméně 125 lidí. Dalších více než 180 osob, včetně žen a dětí, utrpělo zranění, řada z nich je v kritickém stavu, takže počet obětí ještě může stoupnout.

Násilnosti vypukly poté, co fanoušci poraženého domácího týmu vtrhli na hřiště. Policie po neúspěšné snaze je z něj dostat nasadila slzný plyn, jeho použití na stadionech je ale podle bezpečnostních pravidel Mezinárodní fotbalové federace FIFA zakázané. Podle místních médií většina lidí zemřela či byla smrtelně zraněna v tlačenici, která nastala, když se fanoušci snažili utéct před slzným plynem. Mnozí padali na zem a další po nich šlapali.

Lotyšské volby vyhrály prozápadní strany, proruská uskupení neuspěla

Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra Krišjanise Karinše, zatímco promoskevské strany oslabily. Vyplývá to podle tiskových agentur z předběžných výsledků zveřejněných volební komisí po sečtení téměř všech hlasů. Vítězná strana si ale ještě musí najít koaliční partnery do nové vlády, protože její dosavadní spojenci si ve volbách pohoršili.

Premiérovo uskupení Nová jednota (jeho součástí je strana Jednota) získalo 18,94 % hlasů. Na druhém místě se umístila koalice Svaz zelených a zemědělců (12,7 %) a na třetím nově vzniklá Sjednocená kandidátka (11 %).

Velkou cenu Singapuru vyhrál Sergio Pérez z Red Bullu

Grand Prix Singapuru formule 1 vyhrál Sergio Pérez z Red Bullu před Charlesem Leclercem, jezdcem stáje Ferrari. Lídr mistrovství světa Max Verstappen skončil sedmý, titul tak ještě nemá. Kvůli mokré trati byl závod o hodinu odložen, i přesto byly ale pneumatiky jezdců nepřilnavé, závod tak dokončilo jen čtrnáct z nich.

Tweet of the day