Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Lídři EU schválili kandidátský status Ukrajiny a Moldavska

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 25. června

Name day: Ivan

Occasion: Světový den námořníků

History: 25. června 1991 vyhlásili Chorvatsko a Slovinsko nezávislost na Jugoslávii.

Situace na Ukrajině

  • Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie udělili Ukrajině a Moldavsku status kandidátské země.
  • Ukrajinští obránci Severodoněcku dostali rozkaz stáhnout se.
  • V okupovaném Chersonu na jihu Ukrajiny byl spáchán atentát na místního činovníka, podle ukrajinských médií kolaboroval. Útok podle TASS nepřežil.

Lídři EU schválili kandidátský status Ukrajiny a Moldavska

Lídři zemí Evropské unie udělili Ukrajině a Moldavsku kandidátský status na členství v EU. Gruzii kandidaturu přislíbili, ta ale nejprve musí splnit podmínky, které stanovila Evropská komise. K samotnému členství v EU musí všechny tři země projít několika reformami a celý proces může trvat až deset let. I přesto se ale jedná o zásadní posun.

Summit EU schválil zavedení eura v Chorvatsku

Lídři zemí EU schválili dále na probíhajícím summitu zavedení eura v Chorvatsku. Změna by měla začít platit od příštího ledna, a Chorvatsko se tak stane dvacátým členem eurozóny.

Americký Senát schválil návrh zákona na větší regulaci zbraní

Senát Spojených států amerických schválil návrh zákona na regulaci prodeje a držení zbraní, který vypracovala skupina demokratických a republikánských senátorů. Návrh musí ještě projednat a schválit Sněmovna reprezentantů, očekává se ale, že se tak v nejbližších dnech stane. Zákon by umožnil větší regulaci prodeje zbraní lidem do 20 let i například těm, kteří se dopustili domácího násilí.

Kvitová si zahraje v Eastbourne o titul

Česká tenistka Petra Kvitová porazila v semifinálovém zápase v britském Eastbourne Brazilku Beatriz Haddad Maiu a po patnácti měsících si zahraje o titul. V sobotu tak vyzve Jelenu Ostapenko.

Zdroje: ČTK, ČT24