Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Kvůli možnému telefonátu Pavla s prezidentkou Tchaj-wanu se Peking ozval Praze

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 31. ledna

Name day: Marika

History: 31. ledna 2020 vystoupilo Spojené království po 47 letech z Evropské unie.

Situace na Ukrajině

  • Ve východoukrajinské Doněcké oblasti panuje velmi těžká situace a Ukrajina potřebuje rychlejší dodávky zbraní a nové typy výzbroje, aby mohla čelit ruským útokům. Prohlásil to ve svém videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  • Ruská raketa zasáhla bytový dům v druhém největším ukrajinském městě Charkově. Při zásahu jeden člověk zahynul a několik jich bylo zraněno, informoval gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Erdogan naznačil přednostní schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Jakékoli rozšíření NATO musí schválit všichni jeho členové. Vstup dvojice severských států dosud neratifikovaly Turecko a Maďarsko. Finští představitelé už před několika dny uvedli, že by mohli usilovat o vstup do aliance i bez Švédska, které je častěji terčem turecké kritiky.

Good News: Ukrajina schválila zákon zakazující nenávistné projevy ohledně LGBTQ+ komunity v médiích

by @markysuch

Kvůli možnému telefonátu Pavla s prezidentkou Tchaj-wanu se Peking ozval Praze

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že kvůli chystanému telefonátu zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen je v kontaktu s Prahou. Informuje o tom agentura Reuters. Pavel v neděli v televizi CNN Prima News řekl, že se mu tchajwanská prezidentka ozvala písemně, a jeho mluvčí uvedla, že spolu mají mluvit během dneška.

Počet obětí sebevražedného útoku v pákistánské mešitě vzrostl na 47

Počet obětí sebevražedného útoku ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu vzrostl na 47. Informovala o tom na základě prohlášení šéfa místní policie agentura Reuters. K útoku se doposud nikdo nepřihlásil.

Útočník odpálil sebevražednou vestu ve chvíli, kdy se v mešitě modlilo 300 až 350 lidí, včetně mnoha policistů. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který slouží mimo jiné i jako policejní ústředí.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day