Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian zcela bez elektřiny

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 29. září

Name day: Michal

History: 29. září 1938 dojednali Adolf Hitler, italský diktátor Benito Mussolini, britský premiér Neville Chamberlain a francouzský předseda vlády Édouard Daladier Mnichovskou dohodu o odstoupení československého pohraničí (Sudet) Německu.

Situace na Ukrajině 

  • Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. 
  • Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o připojení k Rusku. Informovala o tom agentura TASS, podle které stejný krok učinila i proruská správa jihoukrajinské Chersonské oblasti a Záporožské oblasti.

Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian zcela bez elektřiny

Hurikán Ian způsobil v noci na středu výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak ocitlo 11 milionů lidí. Ian zasáhl tento karibský ostrov jako hurikán třetí kategorie v úterý a vyžádal si tam dvě oběti, zdevastoval i důležité tabákové plantáže, uvedla agentura AP. Nyní živel směřuje na Floridu, během včerejška zesílil na čtvrtý stupeň z maximálních pěti a provází ho vítr o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu.

Po zásahu izraelské armády na okupovaném Západním břehu zemřeli čtyři Palestinci

Čtyři Palestinci zemřeli a dalších více než deset jich bylo zraněno při včerejším zásahu izraelské armády, jehož cílem bylo zatknout palestinské radikály. Zásah ve městě Džanín na okupovaném Západním břehu vyvolal střety místních obyvatel s izraelskou armádou, informovala agentura AP.

Zásah je dalším ze série razií na Západním břehu, s nimiž izraelské bezpečnostní složky začaly v březnu kvůli několika útokům palestinských radikálů, kteří zabili na různých místech v zemi dvě desítky lidí. 

Fotbalistky Slavie postoupily do skupiny Ligy mistryň

Fotbalistky pražské Slavie postoupily do skupinové fáze Ligy mistryň. Svěřenkyně trenéra Karla Pitáka v domácí odvetě play off remizovaly bez branek s islandským Valurem, na jehož hřišti v minulém týdnu zvítězily 1:0.

Největším úspěchem českých fotbalistek na mezinárodní klubové úrovni jsou tři účasti Slavie ve čtvrtfinále Champions League. Jednou se mezi osm nejlepších v této soutěži probojovala také Sparta.

Tweet of the day