Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Kongresový výbor bude hlasovat o doporučení na obvinění Trumpa

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 18. prosince

Name day: Miloslav

History: 18. prosince 1865 bylo třináctým dodatkem k ústavě ve Spojených státech amerických zrušeno otroctví.

Situace na Ukrajině

  • Ruská invazní armáda vystřelila v pátek na ukrajinskou civilní a energetickou infrastrukturu celkem 98 řízených střel, uvedl ve své ranní svodce ukrajinský generální štáb.

Politico: Kongresový výbor bude hlasovat o doporučení na obvinění Trumpa

Americký kongresový výbor vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu 6. ledna 2021 bude v pondělí hlasovat, zda doporučí ministerstvu spravedlnosti obvinit bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa z nejméně tří trestných činů. Píše to server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s vyšetřováním. Mezi obviněními, která by výbor mohl ministerstvu navrhnout, je vzpoura, maření úředního řízení a spiknutí proti vládě Spojených států, uvádí Politico s dodatkem, že není jasné, zda návrhů na obvinění bude víc než tyto tři.

Stoupenci exprezidenta Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu 6. ledna 2021, necelé dva měsíce poté, co Trump prohrál v prezidentských volbách proti současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Výsledek voleb nicméně odmítl uznat a tento postoj převzali i jeho stoupenci.

Irského premiéra Micheála Martina ve funkci vystřídal vicepremiér Leo Varadkar

Irského premiéra Micheála Martina včera ve funkci vystřídal dosavadní vicepremiér Leo Varadkar. Předem domluvená rošáda politiků vládních stran Fianna Fáil a Fine Gael vyplynula z dohody o vládě z roku 2020.

V předčasných parlamentních volbách v únoru 2020 těsně zvítězila středopravicová strana Fianna Fáil a začala složitá vyjednávání. Na nové vládě se nakonec po čtyřech měsících dohodla trojice stran – Fianna Fáil, Fine Gael a Strana zelených. Podle koaliční dohody se novým premiérem stal Martin, šéf vítězné Fianna Fáil, s tím, že na konci roku 2022 jej vystřídá Varadkar z liberálně-konzervativní Fine Gael.

Twitter obnoví nedávno pozastavené účty novinářů, oznámil Musk

Twitter obnoví účty několika novinářů, které byly pozastaveny v souvislosti s kontroverzí ohledně zveřejňování údajů o pohybu letadla majitele Twitteru, miliardáře Elona Muska. Uvedl to Musk na svém účtu na Twitteru.

Účty novinářů byly zablokovány krátce poté, co Musk uvedl, že podnikne právní kroky proti dvacetiletému vysokoškolákovi Jacku Sweeneymu, vlastníkovi twitterového účtu, který sledoval pohyb miliardářova soukromého letadla. Nyní již zablokovaný účet používal veřejně dostupné letové údaje a informoval o každém vzletu a přistání Muskova soukromého letadla. Musk tvrdí, že sdílením lokačních dat byla ohrožena bezpečnost jeho syna.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day