Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Klimatičtí aktivisté v Berlíně a ruský vrtulník v estonském vzdušném prostoru

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 23. června

Name day: Zdeňka

Occasion: Světový den házené

History: 23. června 1955 byla na pražském Strahově zahájena první celostátní spartakiáda.

Situace na Ukrajině

  • Estonsko obvinilo Rusko z narušení jejich vzdušného prostoru vrtulníkem Mi-8 v sobotu večer. Předvolalo si ruského velvyslance v Tallinu.
  • Ruská armáda se snaží obnovit ofenzivu na Slovjansk a soustředí síly na Severodoněck ve snaze získat pod kontrolu celou Luhanskou oblast.

Estonsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli narušení vzdušného prostoru

Údajně ruský vrtulník Mi-8 měl v sobotu večer přeletět přes jihovýchodní část Estonska a v jeho vzdušném prostoru strávit 2 minuty. Kvůli tomu si země předvolala ruského velvyslance, Estonsko je totiž členem NATO a zakázalo, stejně jako desítky dalších zemí, vstup Ruska do svého vzdušného prostoru.

Zemětřesení v Afghánistánu má na svědomí tisíce mrtvých a zraněných

Včera v noci zasáhlo Afghánistán a část Pákistánu silné zemětřesení o síle 6,1 Richterovy stupnice. Následkem toho zemřelo přes tisíc lidí, dalších 1500 je zraněných. Finální čísla ale zatím nejsou známá, nadále probíhají záchranné akce.

Silné zemětřesení v Afghánistánu má na svědomí tisíce mrtvých a zraněných

by @eevelka

Premiér Srí Lanky prohlásil, že se místní ekonomika už definitivně zhroutila

Srílanský premiér Ranil Vikremesinghe prohlásil v místním parlamentu, že zadlužená ekonomika Srí Lanky se po měsících nedostatku paliva i potravin definitivně zhroutila. Země není v současné době ani schopna nakupovat pohonné hmoty.

Klimatičtí aktivisté v Berlíně polili budovu kancléřství černou barvou

Klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace polili včera budovu kancléřství v Berlíně černou barvou. Mělo jít o protest proti případnému rozšíření těžby ropy v Severním moři. Zástupce aktivistů uvedli, že je podle nich spíše třeba ropou šetřit než hledat nová místa na její těžbu.

Zdroje: ČTK, ČT24