Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Klimatická hrozba se podle šéfa OSN blíží bodu, z něhož nebude návratu

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 19. ledna

Name day: Doubravka

History: 19. ledna 1993 se Česká republika a Slovensko staly členy Organizace spojených národů.

Situace na Ukrajině

  • Vedení ukrajinského ministerstva vnitra včetně ministra Denyse Monastyrského zahynulo při včerejší havárii vrtulníku u Kyjeva. Oznámily to ukrajinské úřady.

Klimatická hrozba se podle šéfa OSN blíží bodu, z něhož nebude návratu

Klimatická hrozba se podle šéfa OSN Antónia Guterrese blíží bodu, z něhož nebude návratu. Změny, které pak přinese, podle něj podkopou základní podmínky života.

Situaci, která nyní panuje na světě, ať už jde o klima, nebo mezinárodní vztahy, označil 73letý politik a diplomat za nejhorší ve svém životě. Lidstvo podle něj spotřebovává výrazně více zdrojů, než by mělo, a nevyužilo dobře dosavadní čas k boji proti klimatickým změnám. „Teď jsme na hraně nezvratných změn, které v budoucnosti kompletně podkopají život na planetě, jak ho známe,“ poznamenal.

Po pádu vrtulníku zahynulo u Kyjeva vedení ministerstva vnitra včetně ministra

Vedení ukrajinského ministerstva vnitra včetně ministra Denyse Monastyrského zahynulo při včerejší havárii vrtulníku u Kyjeva. Oznámily to ukrajinské úřady. Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě, policii a dalším orgánům zjistit příčiny nehody. Údaje o počtu obětí se liší. Policie nejprve oznámila 16 mrtvých, šéf kyjevské oblastní správy následně informoval, že obětí je 18, zatímco záchranáři hlásí 15 mrtvých a tento údaj uvedl i šéf státu. Mezi oběťmi jsou 3 děti.

Policie se zabývá falešnými zprávami rozeslanými Pavlovým jménem

Policie se zabývá falešnými SMS zprávami, jejichž autor jménem prezidentského kandidáta Petra Pavla vyzývá příjemce, aby se dostavil na pobočku armády, kde dostane výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině. Lidé, kteří zprávu dostali, se mají přihlásit na policejní e-mail, žádají kriminalisté na Twitteru. Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel ČTK řekl, že ho nepřekvapuje, když někdo šíří lež, kterou si jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO) dal na billboardy.

Čaputová se vyslovila pro konání nových voleb na Slovensku už do léta

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se vyslovila pro konání předčasných parlamentních voleb v zemi už do letošního léta. Je ale připravena akceptovat i zářijový termín hlasování, které by mělo vyřešit politickou krizi po prosincovém pádu kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Před novináři Čaputová také potvrdila, že jmenuje úřednickou vládu, pokud do konce ledna nebudou schválena příslušná rozhodnutí ohledně vypsání nových voleb. Podle Hegera je ve hře uspořádání předčasných voleb na konci září, tedy zhruba pět měsíců před jejich řádným termínem.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day