Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Kevin McCarthy byl zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 8. ledna

Name day: Čestmír

History: 8. ledna 1949 vznikla Rada vzájemné hospodářské pomoci.

Situace na Ukrajině

  • Cíl ruského prezidenta Vladimira Putina ovládnout území Ukrajiny se nezměnil. Uvedlo to v prohlášení ministerstvo obrany Spojených států. Pentagon k aktuálnímu vývoji poznamenal, že i včera na Ukrajině pokračovaly boje, a to navzdory Putinově výzvě k vánočnímu příměří. Kyjev však tento krok odmítá jako pokrytecký. Stejně ho označil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

McCarthy byl zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů

Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy byl včera v 15. kole zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů. McCarthy se tak stává novou trojkou mezi americkými politiky po prezidentovi a jeho viceprezidentce. Po zvolení předsedy sněmovny mohli složit přísahu její členové a orgán může začít fungovat, uvedla agentura AP.

Volba trvala déle než čtyři dny. Ve 14 předchozích kolech McCarthy neuspěl kvůli odporu oponentů uvnitř strany. Schůze sněmovny byla před závěrečnými dvěma koly na několik hodin přerušena. McCarthy vyjádřil optimismus, že se mu nakonec podaří získat podporu zbývajících oponentů ve straně. Aby dostal jejich hlas, nabídl jim řadu ústupků.

V Íránu v souvislosti s protivládními protesty popravili další dva muže

V Íránu včera popravili další dva muže v souvislosti s protivládními protesty, které v zemi vypukly loni v polovině září. Muži byli odsouzeni v prosinci za zabití člena provládních milic Basídž, tento týden jim trest potvrdil nejvyšší soud, informovala agentura AFP. EU uvedla, že je nejnovějšími popravami zděšena.

V souvislosti s protivládními protesty v Íránu popravili už v prosinci dva muže, jeden byl odsouzen za pobodání člena bezpečnostních složek při demonstraci, druhý podle soudu ubodal dva příslušníky bezpečnostních složek. Druhá poprava se uskutečnila v polovině prosince, muž byl oběšen veřejně ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním. Soudní procesy s těmito obžalovanými se obvykle konají za zavřenými dveřmi, uvedla AFP.

Nosková vyřadila v Adelaide i světovou dvojku Džábir a je poprvé ve finále

Osmnáctiletá tenistka Linda Nosková porazila v semifinále turnaje v Adelaide světovou dvojku Uns Džábir z Tuniska 6:3, 1:6, 6:3 a připsala si dosud největší vítězství v kariéře. Rodačka ze Vsetína, která zahájila silně obsazenou soutěž v kvalifikaci, postoupila nečekaně do svého prvního finále na WTA Tour. V neděli v něm narazí na světovou pětku Arynu Sabalenku z Běloruska.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day