Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Kapitán pražské Sparty Krejčí podepsal dres s číslem 88 a nápisem „Jude Slavie“, od rasismu se pak distancoval

Kauza Krejčího s antisemitským dresem, zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a smrtelná nehoda íránského prezidenta. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: úterý, 21. května
Svátek: Monika

Kapitán pražské Sparty Krejčí podepsal dres s číslem 88 a nápisem "Jude Slavie", od rasismu se pak distancoval

Kapitán pražské fotbalové Sparty Ladislav Krejčí podepsal po sobotním potvrzení titulu v Mladé Boleslavi jednomu z fanoušků dres s nápisem „Jude Slavie“ místo jmenovky a s číslem 88, které neonacisté využívají k pozdravu Heil Hitler. Písmeno H je totiž v abecedě v pořadí osmé.

Krejčí se následně od projevů rasismu distancoval skrze ředitele sparťanské komunikace Ondřeje Kasíka a řekl, že podepisuje desítky a stovky dresů každý týden. „Tímto vším ale neobhajuju to, že jsem zodpovědný za to, co podepisuju, co dělám a jak se chovám. Tyhle věci si musím hlídat a distancuju se od jakýchkoli rasistických názorů. Respekt rivalovi za těžkou bitvu o titul a přeju všem, ať se daří,“ uvedl Krejčí.

Pokřik „Jude Slavie“ (podle Etické komise FAČR antisemitský) nadále používá část letenských fans, přestože Sparta se proti němu dlouhodobě vymezuje.Tímto pokřikem dehonestujeme sami sebe, slavnou historii klubu a hodnoty ACS. Tento pokřik neškodí Slavii, ani jejím fanouškům. Nevypovídá nic o klubu z Vršovic. Vypovídá o nás," uvedla Sparta již před pěti lety na svém webu v dopise fanouškům a fanynkám.

Taky se stalo:

Čaputová zrušila schůzku lídrů stran, ti se na jejím konání neshodli

Schůzka slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a jejího zvoleného nástupce Petera Pellegriniho se zástupci parlamentních stran v úterý nebude. Jednání ve snaze uklidnit situaci ve společnosti po atentátu na premiéra Roberta Fica minulý týden navrhli Čaputová a Pellegrini, ale dvě ze tří vládních stran včetně Ficovy strany Směr-sociální demokracie se k této iniciativě postavily spíše odmítavě. Opozice, která po postřelení Fica vyzývala k potřebě klidu v zemi, pozvání na jednání naopak přijala.

Prokurátor ICC žádá o zatykač na Netanjahua, Galanta a tři lídry Hamásu

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu Karim Khan v pondělí oznámil, že soud požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a představitele Izraele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, v souvislosti s jejich činností za sedm měsíců trvající války. Proti prokurátorovu oznámení vystoupili zástupci Izraele i Hamásu. Český premiér Petr Fiala návrh vydat zatykač na představitele izraelské demokraticky zvolené vlády spolu s vůdci islámské teroristické organizace Hamás označil za zcela nepřijatelný.

Íránský prezident Raísí zemřel při havárii vrtulníku

Při nedělní nehodě vrtulníku zahynuli íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján, potvrdila íránská státní televize. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí následně v zemi vyhlásil pět dní smutku a výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara. Ten zemi povede do prezidentských voleb, které se musí uskutečnit maximálně do 50 dní. V reakci na Raísího úmrtí soustrast či zármutek vyjádřili představitelé arabských i asijských zemí, Ruska či Evropské unie.

Zdroj: ČTK