Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Íránské bezpečnostní složky ukradly tělo mladé demonstrantky

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 6. října

Name day: Hanuš

History: 6. října 1889 otevřel v Paříži na Montmartre nejslavnější kabaret Moulin Rouge.

Situace na Ukrajině 

  • Putin nařídil vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou Rusové okupují od počátku března, píše TASS.
  • Ukrajina pokračuje v protiofenzivě na jižní i severovýchodní frontě, kde postoupila až 20 kilometrů za řeku Oskil, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Íránské bezpečnostní složky ukradly tělo mladé demonstrantky, uvedla BBC

Íránské bezpečnostní složky ukradly tělo 16leté demonstrantky Níky Šákaramí a pohřbily ji v jiné vesnici. Perské redakci BBC to řekl zdroj blízký dívčině rodině. Rodina chtěla Šákaramí pohřbít v pondělí. Podle zdrojů BBC ale bylo její tělo ukradeno a pohřbeno ve vesnici vzdálené zhruba 40 kilometrů.

Mladá žena byla deset dní nezvěstná poté, co se 20. září zúčastnila protestu v Teheránu. Podle její tety v poslední zprávě kamarádce uvedla, že ji pronásledují bezpečnostní složky. Její tělo nakonec rodina našla v márnici ve vazební věznici v hlavním městě.

Zeman: Pokud Rusko použije jaderné zbraně, reakce by měla být i vojenská

Nejen evropské státy by měly vyslat varování, že pokud Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně, bude následovat nejen diplomatická, ale i vojenská reakce. Po včerejším jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním v Praze to řekl prezident Miloš Zeman. Katar vždy apeluje na diplomacii při řešení sporů, každý konflikt se musí vyřešit jednáním u stolu, uvedl emír.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci září současně s oznámením částečné mobilizace pohrozil použitím jaderného arzenálu. Obvinil tehdy v projevu Západ z „jaderného vydírání“ a pohrozil ruskou reakcí.

Zdroj: Profimedia

Ze Spojených států poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka

Z amerického kosmodromu včera poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka, která spolu s astronauty USA a Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka se z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vydala do vesmíru v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

Členkou mise je kosmonautka ruské vesmírné agentury Roskosmos Anna Kikina, dosud jediná Ruska na palubě americké vesmírné lodi od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ruského kosmonauta naposledy americká loď dopravila na oběžnou dráhu v roce 2002. 

Anna Kikina. Zdroj: Profimedia

Tweet of the day