Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Harvey Weinstein bude v obnoveném procesu čelit novým obviněním ze sexuálního napadení

Obnovený proces Harveyho Weinsteina, cesta Petra Pavla do Spojených států a první jednání Roberta Fica od květnového atentátu. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: středa, 10. července
Svátek: Libuše, Amálie

Harvey Weinstein bude v obnoveném procesu čelit novým obviněním ze sexuálního napadení

Prokurátoři v nadcházejícím obnoveném procesu s bývalým filmovým producentem Harveym Weinsteinem tvrdí, že na podzim budou vypovídat další údajné oběti znásilnění a sexuálního zneužívání. Nicole Blumbergová, asistentka okresního prokurátora na Manhattanu, v úterý soudci totiž sdělila, že několik žen, které nebyly připraveny promluvit během jeho procesu v roce 2020, je nyní připraveno tak učinit.

Zdroj: Scott Heins/Getty Images

Přihlásila se řada žen, které uvedly, že je obžalovaný na Manhattanu znásilnil,“ řekla Blumbergová u soudu. Uvedla, že údajné incidenty zahrnují násilnou a traumatizující záležitost, která spadá do promlčecí lhůty. Obžaloba očekává, že bude připravena na obnovu procesu do listopadu, ačkoli obhajoba prosazuje dřívější termín.

Taky se stalo: 

STEM: Postoj Čechů a Češek k většině zemí je stabilní, pohoršily si Ukrajina a Palestina

Postoj české veřejnosti k většině zemí zůstává stabilní, Slovensko je stále nejlépe hodnocenou zemí, i když si oproti minulému roku mírně pohoršilo. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM. Při hodnocení zemí jako ve škole dostalo Slovensko průměrnou známku 2,0, následují jako v loňském roce Švýcarsko a Rakousko. Meziročně se téměř ve všech případech známky změnily nanejvýš o desetinu bodu, výjimkou jsou Palestina se zhoršením o tři desetiny bodu a Izrael s Ukrajinou s poklesem hodnocení o 0,2 bodu. Nejhorší vztah mají lidé k Rusku, stejně jako loni obdrželo známku 3,9. Mezi zahraničními politiky si vedla nejlépe bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Pavel zahájil návštěvu Washingtonu během se členy sokolské organizace

Ranním během podél řeky Potomac ve Washingtonu zahájil v úterý prezident Petr Pavel návštěvu Spojených států, při které bude Česko reprezentovat mimo jiné i na summitu Severoatlantické aliance. Na zhruba pětikilometrovou trasu se s ním v 6:30 místního času vydala asi třicetičlenná skupina složená z členů místní sokolské organizace, zástupců prezidentské kanceláře i českého velvyslanectví v USA.

Fico dva měsíce od atentátu poprvé přišel na jednání svého kabinetu

Slovenský premiér Robert Fico necelé dva měsíce od atentátu v úterý poprvé přišel na schůzi svého kabinetu. Při příchodu do jednacího sálu vlády se novinářům vyhnul, při chůzi se opíral o hůl. Veřejných akcí se ministerský předseda začal zúčastňovat minulý týden; první veřejné vyjádření, prostřednictvím videonahrávky, měl už v červnu.

Zdroj: ČTK, Variety