Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Francouzské úřady dál vyšetřují Babiše kvůli praní peněz a daňovým únikům

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 20. ledna

Name day: Ilona, Sebastian

History: 20. ledna 1942 nacisté na konferenci ve Wannsee rozhodli, že konečným řešením židovské otázky bude likvidace Židů.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinská armáda odrazila útoky ruských sil u obce Bilohorivka v Luhanské oblasti a u dalších více než deseti obcí v Doněcké oblasti. Rusové také podnikli 25 leteckých útoků a více než 85 útoků ze salvových raketometů, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti.

Sněmovní opozici se ani napodruhé nepodařilo svrhnout Fialovu koaliční vládu

Opozici se ani na druhý pokus nepodařilo ve Sněmovně svrhnout vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Proti vyslovení nedůvěry vládě hlasovali v noci na včerejšek podle očekávání poslanci všech pěti koaličních stran. Návrh podpořili jen poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL,TOP 09 a Pirátů tak bude dál vládnout s důvěrou dolní komory. Debata zabrala 2 jednací dny a celkově trvala více než 25 hodin. Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se sněmovního jednání o nedůvěře vládě neúčastnil, nedorazil ani na hlasování.

Hlasování o nedůvěře kabinetu vyvolali v době prezidentských voleb poslanci hnutí ANO. Zdůvodnili to tím, že koalice před týdnem neumožnila projednání opozičních témat na schůzi Sněmovny. Vládní politici postup ANO spojovali s prezidentskou kandidaturou jeho předsedy Babiše.

HN: Francouzské úřady dál vyšetřují Babiše kvůli praní peněz a daňovým únikům

Francouzské úřady stále vyšetřují prezidentského kandidáta a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli podezření z praní špinavých peněz a daňových únikůHospodářským novinám (HN) to sdělila Národní finanční prokuratura (PNF), která se ve Francii zabývá vyšetřováním závažných ekonomických a finančních zločinů. Francouzské úřady zkoumají okolnosti, za nichž bývalý český premiér před lety získal vilu s pozemky v Mougins na jihu Francie prostřednictvím řetězce offshorových společností se sídlem v Monaku a na Britských Panenských ostrovech. Babiš opakovaně označil informace o vyšetřování ve Francii za nesmysl. Transakce podle něj byla legální.

Novozélandská premiérka Ardern oznámila, že do 7. února odstoupí

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern oznámila, že nejpozději 7. února odstoupí z čela vlády a již se nebude ucházet o další mandát. Parlamentní volby slíbila svolat na 14. října. Projev před stranickými kolegy přenášel server Stuff.co.nz. Volba nového vůdce vládnoucí Novozélandské strany práce, který jako premiér povede zemi do voleb, se uskuteční v neděli.

Ardern se v roce 2017 v 37 letech stala nejmladší premiérkou Nového Zélandu. Ačkoliv se její Novozélandská strana práce umístila ve volbách za Novozélandskou národní stranou, vytvořila vládní koalici se Stranou zelených a populistickým uskupením Nový Zéland především. Ve volbách v říjnu 2020 už byla Ardern favoritkou a její strana zvítězila.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day