Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Europoslanci finálně podpořili úmluvu o prevenci násilí vůči ženám

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 11. května

Name day: Svatava

History: 11. května 1997 porazil Deep Blue, superpočítač hrající šachy, Garryho Kasparova v poslední odvetní hře a stal se prvním počítačem, který porazil nejlepšího šachistu světa v klasicky formátovaném zápasu.

Situace na Ukrajině

  • Česko Ukrajině předá dva systémy protiletadlové obrany KUB a příslušné rakety. 
  • Ukrajinské jednotky během uplynulého dne odrazily 46 ruských útoků, nejtvrději se nadále bojuje u Bachmutu a u Marjinky v Donbasu na východě země, uvedl včera ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti. 

Podle poroty Trump sexuálně zneužil novinářku, má zaplatit odškodné pět milionů dolarů

Americký exprezident Donald Trump se podle soudní poroty dopustil sexuálního zneužití, když před téměř 30 lety napadl bývalou novinářku Jean Carrollovou. Ta ho u soudu v New Yorku žalovala v občanskoprávním sporu a vinila ho ze znásilnění a také z pomluvy. Devítičlenná porota žalující straně přiznala odškodné v celkové výši pět milionů dolarů (106 milionů Kč), uvedla agentura Reuters.

Carrollová tvrdí, že ji Trump v roce 1996 znásilnil v převlékací kabince obchodního domu v New Yorku. Porota dospěla k závěru, že to se neprokázalo, Trump ale podle ní tehdy Carrollovou sexuálně zneužil. Sexuální zneužití je v právu státu New York definováno jako sexuální kontakt bez předchozího souhlasu. Podle poroty se politik také dopustil pomluvy, když loni na své sociální síti Truth Social napsal, že tvrzení Carrollové o znásilnění, které se objevilo v její knize, je lež a podvod.

Europoslanci finálně podpořili úmluvu o prevenci násilí vůči ženám

Europoslanci včera finálně podpořili přistoupení Evropské unie k takzvané Istanbulské úmluvě o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí. Celý proces trval šest let. Šest členských států, včetně České republiky, dosud k úmluvě nepřistoupilo. Ani čeští europoslanci při hlasování nebyli jednotní.

Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí podepsalo Česko v roce 2016. Aby začala platit, musí ji ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Ratifikaci minulé vlády několikrát odložily.

Česká skupina Vesna postoupila do finále soutěže Eurovize

Česká skupina Vesna se dostala mezi deset postupujících interpretů z prvního semifinále písňové soutěže Eurovize. V sobotním finále se se skladbou My Sister's Crown utká se zástupci dalších 25 zemí. Společně s Českem postoupili mimo jiné hudebníci z Chorvatska, Izraele, Portugalska, Finska nebo Švédska.

Skupinu Vesna tvoří hudebnice z pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka, kromě tří Češek jsou jejími členkami i Slovenka, Ruska a Bulharka. Zpěvačka Patricie Fuxová před soutěží řekla, že Vesna chce v soutěži reprezentovat slovanství.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day