Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Reuters

SPOTLIGHT: Do Pásma Gazy začala proudit humanitární pomoc přes hraniční přechod Kerem Šalom

Humanitární pomoc do Pásma Gazy, stabilní stav Roberta Fica a silná krajní pravice ve Francii. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: pondělí, 27. května
Svátek: Valdemar

Do Pásma Gazy začala proudit pomoc skrze hraniční přechod Kerem Šalom

Do Pásma Gazy začala v neděli proudit humanitární pomoc z Egypta přes přechod Kerem Šalom. Přechod byl téměř nepřetržitě uzavřen od začátku května, kdy na něj zaútočili příslušníci palestinského teroristického hnutí Hamás. Do Pásma Gazy by tak mohlo obratem přijet na 200 nákladních vozů s humanitární pomocí a palivem.

Na dodávce pomoci skrze přechod Kerem Šalom, který spojuje izraelské území a Pásmo Gazy, se dohodli minulý týden americký prezident Joe Biden a egyptská hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Egypt se zavázal dodávat humanitární pomoc přes Kerem Šalom, dokud nebude možné podle Káhiry obnovit provoz přechodu Rafáh.

Egypt nechce používat Rafáh, dokud jsou na palestinské straně izraelští vojáci, kteří v oblasti provádí pozemní ofenzivu. Od přerušení provozu přechodu v Rafáhu na začátku května se na egyptské straně hromadila pomoc.

Taky se stalo:

Kraje podle Beka už dostaly 800 milionů Kč na školy, rozdělily 300 milionů

Kraje podle ministra školství Mikuláše Beka už dostaly od jeho úřadu z nespotřebovaných výdajů 800 milionů korun, které chybí na platy nepedagogů, a rozdělily z nich 300 milionů. Bek to v neděli uvedl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Slíbil, že se pokusí zajistit ještě zhruba 1,5 miliardy korun i pro vysoké školy při červencovém přerozdělování rozpočtu. Pro příští rok by chtěl rozpočet svého úřadu zvýšit kvůli potřebám škol o několik desítek miliard korun, konkrétnější být nechtěl.

Ficův stav se vyvíjí podle očekávání lékařů, uvedla nemocnice

Vývoj zdravotního stavu slovenského premiéra Roberta Fica odpovídá očekávání lékařů. V neděli o tom informovala nemocnice v Banské Bystrici, kde se politik léčí se střelnými zraněními po atentátu z minulého týdne. V pondělí premiéra čeká další vyšetření. V uplynulých dnech nemocnice uvedla, že se Ficův stav mírně lepší a že se premiér cítí lépe.

Nepopulární Macron i migrace posilují krajní pravici, zřejmě zvítězí ve volbách

Sázka na migraci i nízká popularita vlády prezidenta Emmanuela Macrona stojí za rostoucími preferencemi francouzského krajně pravicového Národního sdružení. Shodují se na tom francouzští politologové, které ČTK oslovila. Průzkumy veřejného mínění straně před červnovými volbami do Evropského parlamentu přisuzují prvenství s více než 30 procenty hlasů.

Zdroj: ČTK