Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Do druhého kola prezidentských voleb postoupili Petr Pavel a Andrej Babiš

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 15. ledna

Name day: Alice

History: 15. ledna 1999 došlo v kosovské vesnici Račak k masakru 45 kosovských Albánců jugoslávskými bezpečnostními složkami.

Situace na Ukrajině

  • Kvůli sobotnímu rannímu útoku na Kyjev bylo přibližně na hodinu přerušeno hlasování v prezidentských volbách na české ambasádě v ukrajinské metropoli.
  • Část ukrajinských vojáků ustupuje ze Soledaru, uvedl reportér stanice CNN, který se spolu se svým štábem nachází jen pár kilometrů od východoukrajinského města. Moskva před pár dny uvedla, že se její vojska Soledaru ve čtvrtek večer po dlouhých a tvrdých bojích zmocnila. Kyjev to vzápětí odmítl. 

Prokuratura chce stíhat Bolsonara v souvislosti s výtržnictvím v Brasílii

Brazilská generální prokuratura podala návrh na stíhání bývalého prezidenta Jaira Bolsonara v souvislosti s nedělní demonstrací v hlavním městě Brasília, kdy protestující vnikli do sídel parlamentu, prezidentské kanceláře a nejvyššího soudu. Uvedla to agentura AFP. Podle státních zástupců Bolsonaro podnítil násilný protest svým zpochybňováním důvěryhodnosti brazilského volebního systému.

O zahájení stíhání bude rozhodovat podle stanice CNN Brasil soudce nejvyššího federálního soudu Alexandre de Maraes, který se v posledních dnech opakovaně vyslovil pro přísný postih lidí, kteří protest v hlavním městě vyvolali a organizovali.

Jair Bolsonaro. Zdroj: Profimedia

Írán za údajnou špionáž popravil muže s dvojím občanstvím

Írán oznámil, že popravil muže s britským a íránským občanstvím, který dříve pracoval pro íránské ministerstvo obrany a byl obviněn ze špionáže, uvedly tiskové agentury. Odsouzený Alíreza Akbarí obvinění odmítal. Byl oběšen navzdory mezinárodním protestům proti vynesenému rozsudku trestu smrti. Popravu odsoudil britský premiér Rishi Sunak či Spojené státy. Zpravodajský server BBC tento týden zveřejnil zvukový vzkaz, na němž odsouzený uvádí, že jeho přiznání bylo vynucené mučením.

Na 60 000 lidí zemřelo za měsíc v čínských nemocnicích kvůli covidu-19

Téměř 60 000 lidí zemřelo v čínských nemocnicích v souvislosti s covidem-19 jen za necelých pět týdnů od 8. prosince loňského roku do letošního 12. ledna. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady, které v uplynulých dnech čelily kritice, že nedostatečně informují o vlně nákazy, která se 1,4miliardovou zemí v posledních týdnech šíří. Jak poznamenává agentura AP, je možné, že další lidé nemoci podlehli doma.

Ve zveřejněné statistice je 5503 úmrtí označeno jako přímý důsledek covidu-19 a dalších 54 435 úmrtí jako důsledek kombinace této infekce s dalšími onemocněními.

Do druhého kola prezidentských voleb postoupili Petr Pavel a Andrej Babiš

Na prvním místě se v prvním kole prezidentských voleb umístil Petr Pavel s 35,39 % hlasů, těsně za ním pak Andrej Babiš. Oba kandidáti tak postoupili do druhého kola, které se bude konat 27. a 28. ledna 2023.

Třetí místo obsadila s 13,92 % Danuše Nerudová, čtvrté Pavel Fischer a páté Jaroslav Bašta. Volební účast dosáhla až na 68 %, což je v rámci přímé volby historické maximum.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day