Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek případů covidu-19 od začátku pandemie

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 25. listopadu

Name day: Kateřina

History: 25. listopadu 1963 byl americký prezident John Fitzgerald Kennedy pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby podnikla kroky, které zastaví ruské nálety na klíčovou infrastrukturu v zemi. 
  • Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předal novému íránskému velvyslanci v Česku Sajjedu Madžídu Ghafelímu Bašímu apel, aby Írán ukončil brutální potlačování protestů v zemi a zbrojní podporu Ruska. 

Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek případů covidu-19 od začátku pandemie

Čína za středu zaznamenala nejvyšší denní přírůstek případů covidu-19 od začátku pandemie před téměř třemi lety. Vyplývá to z oficiálních údajů, napsala agentura Reuters. Bez započtení importovaných případů přibylo za středu 31 444 nových případů nákazy koronavirem, z nichž bylo 3927 symptomatických a 25 517 asymptomatických.

Počet nových případů překonal dosavadní rekord z 13. dubna, kdy jich bylo 29 317. Jeden nakažený zemřel. Čína od začátku pandemie přiznala 5232 obětí koronaviru.

Ruští poslanci schválili zpřísnění takzvané propagace homosexuality

Ruští poslanci podle očekávání schválili zpřísnění zákazu takzvané propagace homosexuality. Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, podle agentury TASS přijala v třetím čtení novelu, která zakazuje propagovat „netradiční sexuální vztahy“ a pedofilii, ale také šířit informace o sexuálních menšinách (LGBTQ+) v médiích, na internetu, v reklamě, knihách a ve filmu.

Zakazuje také šířit informace, které by mezi dospívajícími mohly vyvolat zájem o změnu pohlaví. Zakázáno má být promítání filmů obsahujících „materiály propagující netradiční sexuální vztahy a preference“, napsala TASS. Za porušení zákazů podle agentury Interfax hrozí vysoké pokuty.

Premiéři V4 se podle Fialy shodli na společném postupu a podpoře Ukrajiny

Premiéři zemí Visegrádské skupiny (Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česko) potvrdili i přes názorové rozdíly společný postup při pomoci a podpoře Ukrajiny. Po společném jednání to uvedl český premiér Petr Fiala, podle kterého je potřeba Ukrajině pomoci i finančně.

Maďarský premiér Viktor Orbán podle českého premiéra potvrdil postoj sdílený Prahou, Varšavou i Bratislavou, že „Rusko nesmí představovat hrozbu pro Evropu a že je potřeba podporovat nezávislost Ukrajiny a její územní integritu v plném rozsahu“.

Tweet of the day