Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Čína po třech letech plně otevřela své hranice

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 9. ledna

Name day: Vladan

History: 9. ledna 1991 se stala Listina základních práv a svobod po přijetí Federálním shromážděním součástí ústavního řádu ČSFR.

Situace na Ukrajině

  • V Kramatorsku na východě Ukrajiny nejsou žádné zjevné známky, že by zde poslední ruský útok poničil budovy nebo si vyžádal oběti, uvedli reportéři agentury Reuters. Novináři agentury se vydali do města zhodnotit situaci poté, co dnes ruské ministerstvo obrany sdělilo, že masivní ruský raketový úder zlikvidoval přes 600 ukrajinských vojáků, kteří zde byli ubytovaní.

Čína po třech letech otevřela hranice, z Hongkongu vyrazily desetitisíce lidí

Čína po téměř třech letech přísných restrikcí kvůli covidu-19 plně otevřela své hranice a nevyžaduje už při jejich překročení karanténu. Toho hned první den využily k návštěvě blízkých i desetitisíce obyvatel poloautonomního Hongkongu. Informovala o tom agentura DPA.

Zrušení povinné karantény usnadňuje cestování nejen lidem ze zahraničí, ale i samotným Číňanům. To vyvolalo obavy ve světě, protože Čína se nyní potýká s rozsáhlou vlnou šíření covidu. Řada zemí, včetně USA, Británie, Francie či Německa, již oznámila, že bude vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus.

Slovenský premiér Heger po pádu vlády usiluje o novou většinu ve sněmovně

Slovenský premiér Eduard Heger chce zabránit konání předčasných voleb po prosincovém pádu jeho menšinové vlády. Řekl to v diskusní relaci veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Podle něj je ve hře hledání parlamentní většiny. V řádném termínu by se příští parlamentní volby na Slovensku konaly v únoru příštího roku.

„Nevzdáváme se v žádném případě. Je to úloha, o kterou se musím postarat já. Mezi svátky probíhalo mnoho jednání,“ uvedl Heger k hledání nové většiny v nynější sněmovně.

Shiffrin vyrovnala 82. pohárovým vítězstvím nejúspěšnější lyžařku Vonn

Americká lyžařka Mikaela Shiffrin vyrovnala 82. vítězstvím krajanku Lindsey Vonn na druhém místě historického pořadí v sjezdařském Světovém poháru. V Kranjské Goře suverénně vyhrála dnešní obří slalom a od absolutního rekordu švédské legendy Ingemara Stenmarka ji dělí čtyři triumfy.

Sedmadvacetiletá Shiffrin ve Slovinsku v sobotu ve stejné disciplíně skončila šestá, dnes už nedala soupeřkám šanci. Nejrychlejší čas zajela v prvním i druhém kole a v součtu obou jízd porazila druhou Italku Federicu Brignone o propastných 77 setin sekundy.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day