Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Chorvatsko bude od ledna součástí Schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí dál čekat

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 9. prosince

Name day: Vratislav

History: 9. prosince 1990 vyhrál Lech Wałęsa prezidentské volby a stal se prvním demokraticky zvoleným polským prezidentem.

Situace na Ukrajině

  • Ministři obrany 13 zemí spolupracujících v rámci Evropské intervenční iniciativy (EI2) se v Oslu shodli na potřebě dlouhodobé podpory Ukrajiny. Podpořili také Švédsko a Finsko v jejich směřování do NATO, vyplývá ze společného prohlášení.
  • Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v přehledu situace na bojišti. 

Parlament v Peru odvolal prezidenta, prozatímní prezidentkou je Boluarte

Peruánský parlament jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli „trvalé morální nezpůsobilosti“. Policie následně na Twitteru oznámila, že Castilla zadržely bezpečnostní složky. O něco později složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarte a stala se prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru. Boluarte již dříve Castillovo počínání označila za státní převrat.

Ve svém prvním vyjádření v nové funkci Boluarte vyzvala k jednotě a dialogu. Jak uvedla, aby byla překonána krize, která v zemi vypukla, je potřeba dosáhnout politického příměří.

Dina Boluarte. Zdroj: Profimedia

Moskva předala USA basketbalistku Griner, která byla v ruském vězení

Ruské úřady propustily z vězení americkou basketbalistku Brittney Griner, informuje agentura Reuters s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Basketbalistku převzali američtí úředníci. Spojené státy Griner vyměnily za vězněného ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

Griner zadrželi na moskevském letišti Šeremeťjevo v únoru těsně před útokem ruské armády na Ukrajinu, tedy v době stupňujícího se napětí mezi Ruskem a USA. Basketbalistku ruské úřady obvinily z pašování drog kvůli tomu, že u sebe měla náplně do elektronických cigaret s hašišovým olejem. Dvojnásobná olympijská vítězka byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog.

Brittney Griner. Zdroj: Profimedia

Chorvatsko bude od ledna součástí Schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí dál čekat

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie včera schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující z Česka a dalších částí zóny volného pohybu budou moci do Chorvatska dojet bez hraničních kontrol od začátku příštího roku. Naopak na přijetí Rumunska a Bulharska se ministři neshodli, potvrdili médiím účastníci jednání. Zástupci Rumunska a Bulharska uvedli, že jsou rozhodnutím ministrů zklamáni.

„Chorvatsko získalo jednomyslnou podporu Rady pro vnitřní věci a spravedlnost, 1. ledna 2023 se stáváme členem Schengenu!“ reagoval na Twitteru chorvatský premiér Andrej Plenković. Evropský bezhraniční prostor se rozrůstá po více než deseti letech, jako poslední se v roce 2011 připojilo Lichtenštejnsko.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day