Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Česko bude kandidovat na členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 1. června

Name day: Laura

History: 1. června 1916Skončila bitva u Jutska, největší námořní střetnutí první světové války.

Situace na Ukrajině

  • Na včerejší tiskové konferenci oznámil vládní mluvčí Steffen Hebestreit, že Německo považuje ukrajinské útoky na ruské území za legální v souladu s mezinárodním právem. V posledních dnech Rusko informovalo o několika náletech bezpilotních letounů, včetně údajných útoků na Moskvu, které připisuje Ukrajině. Nicméně, Kyjev se k těmto náletům nepřihlásil.
  • Na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že válka na Ukrajině je stále v plném proudu. Nicméně zdůraznil, že Ukrajina nebude dobyta a Rusko nemá právo diktovat mírové uspořádání. Macron rovněž vyjádřil podporu Ukrajině při očekávané ofenzivě proti ruským jednotkám, které obsadily část ukrajinského území.

Prezident Pavel je spokojený s tím, že Senát významnou většinou schválil kandidáty Zemanovou, Baxu a Wintra na ústavní soudce. Jmenovat je bude v pondělí

Prezident Petr Pavel je potěšený tím, že Senát výraznou většinou podpořil všechny tři kandidáty na ústavní soudce - bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Hrad včera oznámil, že je jmenuje v pondělí v 16:30.

Jsem potěšen, že Senát dnes výraznou většinou podpořil první tři kandidáty na ústavní soudce. Tím jsme splnili první část naší společné ústavní odpovědnosti – zajistit plnohodnotný provoz Ústavního soudu.
Petr Pavel

SPOTLIGHT: Tálibán zakázal afghánským ženám  pracovat pro OSN

by @eevelka

Lotyšský parlament zvolil prezidentem země ministra zahraničí Rinkévičse

Podle agentury Reuters, s odvoláním na premiéra Krišjánise Kariņše, včera lotyšský parlament zvolil Edgarse Rinkévičse, dosavadního ministra zahraničí, příštím prezidentem země. Jako prezident se také zúčastní červencového summitu NATO ve Vilniusu.

Česko bude kandidovat na členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) oznámil na tiskové konferenci, která následovala po setkání s nejvyššími ústavními činiteli, že Česko hodlá kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) v letech 2032 a 2033.

Volba na nestálé členství se uskuteční v roce 2031. Ministr Lipavský konzultoval tento krok s prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Petrem Fialou (ODS). Důvodem pro tuto kandidaturu je ruská destabilizace světového řádu a útok na evropskou civilizaci. Česko jako středoevropská země pociťuje odpovědnost za obranu Charty OSN, uvedl ministr.

Tweet of the day:

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.