Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Čaputová končí. Pellegrini se dnes stává prezidentem Slovenska

Pellegrini nastupující do funkce slovenského prezidenta, ukončení vyšetřování střelby na FF UK a vysoký podíl Rusů počítajících se třetí světovou válkou. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: sobota, 15. června
Svátek: Vít

Peter Pellegrini se dneškem ujímá funkce prezidenta Slovenska

Zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složí slib a ujme se úřadu. V novodobé slovenské historii je prvním politikem, který bude mít zkušenosti s výkonem všech tří nejvyšších politických funkcí: v minulosti byl premiérem i předsedou sněmovny. Donedávna šéf vládní strany Hlas-sociální demokracie v prezidentském úřadu vystřídá Zuzanou Čaputovou, s níž se neshoduje v názoru na válku na Ukrajině či na některé kroky nynějšího kabinetu premiéra Roberta Fica.

Peter Pellegrini. Zdroj: Profimedia

Hlavní část ceremoniálu nástupu nové hlavy státu do funkce bude stejná jako před pěti lety. Tentokrát ho ale budou provázet přísná bezpečnostní opatření, a to v reakci na květnový atentát na Fica. Pellegrini tak bezprostředně po inauguraci patrně nezavítá mezi občany, jak to v roce 2019 učinila Čaputová.

Výsledky dubnových voleb jsme shrnovali tady! 👇

Příštím slovenským prezidentem bude Peter Pellegrini. Slouží jako užitečný idiot Putina a Orbána, říká politoložka

@eevelka

Taky se stalo:

Podezřelý ze žhářského útoku v Praze jednal sám, řekl Rakušan

Cizinec podezřelý ze žhářského útoku v autobusových garážích pražského dopravního podniku z minulého týdne jednal sám, neměl v Česku žádné komplice, řekl v pátek ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan. Podezření ze zapojení ruských tajných služeb se podle premiéra Petra Fialy prověřuje a pravděpodobnost je vysoká.

Policie ukončila prověřování střelby na FF UK, věc odložila

Policie skončila prověřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Případ odložila, uvedlo Městské státní zastupitelství v Praze na síti X. K závěrům se policisté vyjádří zřejmě příští týden - poté, co usnesení o odložení věci doručí všem poškozeným. Muž, kterého kriminalisté spojují také s vraždami v Klánovickém lese a Hostouni, spáchal po střelbě na studenty a pedagogy sebevraždu.

Průzkum: Většina Rusů počítá s válkou a věří ve vítězství nad USA

Více než polovina Rusů - 57 procent - počítá s možností vypuknutí světové války. V potenciálním globálním konfliktu by podle 71 procent účastníků průzkumu hlavním nepřítelem byly Spojené státy. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times s odvoláním na průzkum výzkumné skupiny Russian Field.

Zdroj: ČTK