Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Britský soud zakázal Skotsku referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 24. listopadu

Name day: Emílie

History: 24. listopadu 1947 se stal Robert Schuman premiérem Francie.

Situace na Ukrajině

  • V několika ukrajinských oblastech včetně západu země se včera po poledni ozvala série výbuchů, informovala s odkazem na sociální sítě ukrajinská média. Celá Kyjevská oblast byla po útocích bez proudu, uvedl na telegramu oblastní gubernátor Oleksij Kuleba. Kyjev byl podle starosty Vitalije Klička bez vody. Ruské útoky v ukrajinské metropoli podle úřadů zasáhly obytnou budovu, zemřeli nejméně tři lidé a devět dalších je zraněných.
  • Po včerejších masivních ruských vzdušných úderech na Ukrajinu hlásí problémy rovněž dvě ukrajinské atomové elektrárny. 

Ronaldo po kritice klubu skončil s okamžitou platností v Manchesteru United

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo skončil s okamžitou platností v Manchesteru United. Klub Premier League na Twitteru informoval, že s hráčem ukončil spolupráci po vzájemné dohodě.

Oznámení přišlo krátce poté, co sedmatřicetiletý fotbalista v explozivním rozhovoru před startem mistrovství světa kritizoval trenéra Erika ten Haga a vedení United. V interview pro TalkTV mimo jiné prohlásil, že se cítí klubem zrazen a uvedl, že ke kouči nechová žádný respekt.

Při střelbě v supermarketu Walmart v americké Virginii zahynulo sedm lidí

Střelba v supermarketu Walmart ve městě Chesapeake v americkém státě Virginie si v noci na včerejšek vyžádala životy šesti lidí a útočníkův, píše agentura AP s odkazem na policii. Původně policie informovala o až deseti obětech na životech. Podle jejího představitele v tu dobu ve velkém obchodě ještě pátrala po lidech, kteří by mohli být zranění.

Britský soud zakázal Skotsku referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády

Skotsko nemůže uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně, rozhodl britský nejvyšší soud. Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Skotská premiérka Nicola Sturgeon uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat. Podle britského premiéra Rishiho Sunaka obyvatelé Skotska chtějí, aby vláda řešila jejich problémy.

Europoslanci schválili označení Ruska za stát podporující terorismus

Europoslanci schválili rezoluci, ve které označují Rusko za stát podporující terorismus kvůli záměrným útokům ruské armády na civilní cíle na Ukrajině. Vyzvali také unijní orgány, aby zařadily na seznam teroristických organizací některé jednotky bojující na ruské straně na Ukrajině, například soukromou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu. Parlament by také chtěl vytvořit systém válečných reparací hrazený z prostředků zabavených ruskému státu. Pro rezoluci se vyslovilo téměř 500 poslanců, europarlament má 705 křesel.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day