Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Biden podepsal historický zákon kodifikující stejnopohlavní a mezirasové manželství

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 15. prosince

Name day: Radan, Radana

History: 15. prosince 1938 schválilo Národní shromáždění zmocňovací zákon, který umožňoval vládě nahrazovat zákony vládními nařízeními a měnit ústavu, což znamenalo zánik demokracie v Československu.

Situace na Ukrajině

  • Z historického centra Kyjeva, kde se nachází i vládní budovy, byly včera ráno hlášeny výbuchy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později uvedl, že podle prozatímních informací Rusko vyslalo na metropoli 13 dronů Šáhed íránské výroby, ale ukrajinská protivzdušná obrana je všechny sestřelila.
  • Německo a Evropa stojí nadále za Ukrajinou, Ruskem napadená země dostane, co k obraně a přežití potřebuje, včetně zbraní a peněz, řekl kancléř Scholz.

Nejbohatším člověkem světa je poprvé Evropan, Francouz Arnault

Majitel internetové společnosti Twitter Elon Musk už není nejbohatším člověkem na světě. Z první příčky jej sesadil francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník módního domu LVMH. Poprvé tak v čele žebříčku nejbohatších lidí stanul Evropan, uvedla agentura Bloomberg.

Arnaultův majetek Bloomberg ve svém žebříčku miliardářů aktuálně odhaduje na 171 miliard dolarů (3,9 bilionu Kč), zatímco Muskův majetek má odhadovanou hodnotu 164 miliard USD (téměř 3,5 bilionu Kč). Bloomberg svůj index miliardářů aktualizuje denně.

Biden podepsal historický zákon kodifikující stejnopohlavní a mezirasové manželství

Prezident USA Joe Biden podepsal v úterý zákon, který zakotví ochranu stejnopohlavního a mezirasového manželství na federální úrovni.

Svým podpisem prezident rozšířil svůj vliv na otázky rovnosti v době, kdy se zastánci obávají, že by Nejvyšší soud mohl znovu přezkoumat rozhodnutí, které před více než sedmi lety uzákonilo právo na manželství osob stejného pohlaví v celé zemi. Historická legislativa byla považována za přelomový okamžik v americké společnosti.

Americký Senát schválil nominaci Bijana Sabeta na post velvyslance USA v Česku

Americký Senát schválil nominaci investora Bijana Sabeta na post velvyslance USA v Česku. Sabet o tom informoval na svém účtu na Twitteru.

Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Prezident Zeman navrhl Senátu na ústavního soudce Svatoně

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na jmenování do funkce soudce Ústavního soudu Jana Svatoně, bývalého děkana brněnské právnické fakulty. Informoval o tom v tiskovém prohlášení mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Svatoň byl v letech 2001 až 2007 děkanem Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Později též zastával pozici prorektora pro sociální záležitosti a další vzdělávání. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský včera uvedl, že by Svatoň byl velmi kvalitním kandidátem na ústavního soudce.

Média v minulých dnech spekulovala o tom, že se Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce také jmenovat šéfem Ústavního soudu Josefa Fialu, nynějšího řadového člena soudu. Rychetskému vyprší mandát až 6. srpna, Fialu by tedy Zeman musel jmenovat s odloženou platností. Ústavní experti takový postup označují za protiústavní.

Zdroj: ČTK, Reuters, Politico

Tweet of the day