Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Běloruský opoziční novinář Pratasevič, odsouzený do vězení, dostal milost

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 23. května

Name day: Vladimír, Vladimíra

History: 23. května 2021 Bělorusko zachytilo let 4978 Ryanairu odlétající z Atén směřující do Vilniusu a za doprovodu stíhačky odklonilo plánovaný let do Minsku. Po přistání v Minsku byli zatčeni novinář Raman Pratasevič, který kritizoval režim, a jeho partnerka Sofija Sapegaová.

Situace na Ukrajině

  • Záporožská jaderná elektrárna byla zcela odpojena od dodávek elektrické energie zvenčí a byla převedena do záložního režimu, uvedl zástupce Ruskem dosazené okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov. 
  • O východoukrajinské město Bachmut se i přes víkendové zprávy z Moskvy o jeho dobytí stále bojuje, píše v hodnocení situace na bojišti ukrajinský generální štáb. 

Meta dostala v EU rekordní pokutu 1,2 miliardy eur kvůli ochraně osobních dat

Americká internetová společnost Meta Platforms dostala v Evropské unii pokutu 1,2 miliardy eur (více než 28 miliard Kč) za odesílání informací o uživatelích do Spojených států prostřednictvím své sociální sítě Facebook, a to v rozporu s pravidly EU pro ochranu osobních údajů (GDPR)Oznámila to irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Je to nejvyšší pokuta, jaká kdy byla v unii za podobné prohřešky uložena. Firma se podle médií proti rozhodnutí hodlá odvolat.

Běloruský opoziční novinář Pratasevič, odsouzený do vězení, dostal milost

Bývalý šéfredaktor běloruského opozičního média Nexta Raman Pratasevič, odsouzený tento měsíc na osm let do vězení, byl omilostněn, oznámila včera státní agentura Belta s odvoláním na novináře samotného. Běloruské bezpečnostní složky zadržely nyní sedmadvacetiletého Prataseviče předloni v květnu společně s jeho tehdejší ruskou partnerkou Sofijí Sapegaovou poté, co donutily v Minsku přistát civilní letoun společnosti Ryanair mířící z Atén do Vilniusu.

Černochová v úterý ve Washingtonu podepíše obrannou dohodu s USA

Česká ministryně obrany Jana Černochová se v úterý ve Washingtonu setká se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, aby podepsali česko-americkou dohodu o obranné spolupráci (DCA). Na dotaz ČTK to potvrdilo tiskové oddělení Pentagonu. Setkání a podpis smlouvy následně potvrdil i ředitel komunikačního odboru českého ministerstva obrany David Jareš.

Letos 26. dubna vláda schválila česko-americkou dohodu, která má podle ní nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Smlouvu musí po podpisu ministry schválit obě komory českého Parlamentu a podepsat prezident.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day