Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Bálek bude jako první Čech od ledna předsedat Radě OSN pro lidská práva

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 10. prosince

Name day: Julie

History: 10. prosince 1948 schválila OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv.

Situace na Ukrajině

  • Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. 
  • Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani jedna ze stran ale podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) zatím v těchto oblastech nedosáhla přesvědčivých zisků.

Český choreograf Yemi A. D. se vypraví s japonským miliardářem do vesmíru

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A. D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl Yemi A. D. v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. „Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal.

Bálek bude jako první Čech od ledna předsedat Radě OSN pro lidská práva

Stálý představitel České republiky při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od 1. ledna ujme funkce předsedy Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

„Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Median: Nerudová přeskočila Babiše a Pavla a poprvé vede

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a oproti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. V hypotetickém druhém kole by Babiše porazili Nerudová i Pavel, zhruba pětina respondentů ale zůstává v těchto duelech nerozhodnutá.

Sněmovna reprezentantů USA schválila návrh zákona na federální ochranu stejnopohlavního manželství

Sněmovna reprezentantů USA ve čtvrtek definitivně schválila legislativu, která umožňuje federální uznání manželství osob stejného pohlaví, což je opatření, které se zrodilo z obavy, že by Nejvyšší soud mohl zvrátit svou podporu pro právní uznání takových vztahů.

Konečný výsledek hlasování byl 258 ku 169, přičemž 39 republikánských poslanců se připojilo ke všem demokratům, kteří návrh podpořili. Návrh zákona, který přinese úlevu statisícům stejnopohlavních manželských párů v USA, nyní putuje k prezidentovi Joe Bidenovi, který prohlásil, že zákon „rychle a hrdě“ podepíše.

Zdroje: ČTK, Reuters, The Guardian

Tweet of the day