Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Americký úřad FDA povolil lékárnám prodej potratových pilulek

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: čtvrtek, 5. ledna

Name day: Dalimil, Dalimila

History: 5. ledna 1968 byl prvním tajemníkem KSČ místo Antonína Novotného zvolen Alexander Dubček.

Situace na Ukrajině

  • Ruští vojáci stejně jako v závěru minulého roku pokračují v ofenzivních operacích okolo Bachmutu, uvedl v hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky podle něj ostřelují i civilní cíle, a to zejména na severu Doněcké oblasti a v jihoukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.

Americký úřad FDA povolil lékárnám prodej potratových pilulek

Maloobchodní lékárny v USA mohou poprvé vydávat potratovou pilulku mifepriston na základě nové změny pravidel provedené Bidenovou administrativou. V současné době získávají pacientky mifepriston, součást dvojkombinace léků, které jsou bezpečné a účinné při vyvolání potratu, osobně od poskytovatele zdravotní péče. Podle nových pravidel je stále vyžadován lékařský předpis, ale pacientky si nyní mohou pilulku vyzvednout v obchodě nebo si ji objednat poštou. Tento krok by mohl výrazně rozšířit přístup k interrupci prostřednictvím léků. Ministerstvo spravedlnosti rovněž otevřelo cestu americké poštovní službě, aby mohla nadále doručovat potratové léky na předpis.

V Estonsku už v pondělí nebudou kvůli vyšším nákladům vycházet papírové noviny

Estonské noviny Eesti Päevaleht od poloviny ledna přestanou vždy v pondělí vycházet v papírové podobě. Šéfredaktor Urmo Soonvald a šéf mediálního koncernu Delfi Meedia Argo Virkebau označili rozhodnutí za důsledek vyšších nákladů, včetně těch na distribuci novin. Informuje o tom místní server Err.ee.

„Znamená to, že v Estonsku vždy v pondělí už nebudou vycházet ani jedny (papírové) noviny v estonštině,“ napsal server. Noviny Eesti Päevaleht se už dávno zřekly sobotního vydání, a tak budou vycházet jen čtyřikrát do týdne.

Papírového vydání se už dříve zřekly deníky Postimees a Õhtuleht. Hospodářský list Äripäev už loni na podzim úplně zrušil tištěnou verzi a plně přešel na digitální formát.

Janeček na prezidenta kandidovat nemůže, Ústavní soud odmítl jeho stížnost

Matematik a podnikatel Karel Janeček se s konečnou platností nebude jako kandidát účastnit nadcházejících prezidentských voleb. Ústavní soud (ÚS) odmítl jeho stížnost a související návrhy. Ministerstvo vnitra Janečka nezaregistrovalo kvůli nedostatku uznaných občanských podporovatelů. Nezastal se jej ani Nejvyšší správní soud (NSS). První kolo prezidentských voleb se koná 13. a 14. ledna, případné druhé kolo o 14 dní později, kandidátů je devět.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day