Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Rusko chce obnovit vztahy se Slovenskem. Ministr Blanár jednal s Lavrovem

Hotový rámec dohody o příměří v Gaze, jednání slovenského ministra zahraničí s ruským protějškem Lavrovem a více než miliarda obézních osob. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: neděle, 3. března

Name day: Kamil

History:  3. března 1918 uzavřeli Německo, Rakousko a Rusko po konci první světové války brestlitevský mír.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Americká armáda v sobotu nad Pásmem Gazy shodila ze tří letadel první dodávku humanitární pomoci pro obyvatele tohoto palestinského území. S odvoláním na nejmenované činitele o tom informují zahraniční tiskové agentury. 

Situace na Ukrajině

  • Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj naznačil, že vymění některé vojenské velitele na východní frontě.

Média: Rámec dohody o příměří v Gaze je hotový, Izrael s ním souhlasí

Izrael podpořil rámec dohody o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění části izraelských rukojmích, které zadržuje teroristické hnutí Hamás, řekl v sobotu podle zahraničních tiskových agentur nejmenovaný vysoce postavený činitel americké administrativy. Izraelská strana podle něj víceméně přijala návrh, který obsahuje šestitýdenní příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích považovaných za ohrožené. Jde o nemocné, zraněné, ženy a lidi v pokročilém věku.

Slovenský ministr zahraničí Blanár jednal s Lavrovem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v pátek na okraj diplomatického fóra v tureckém městě Antalya setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem. Na schůzku, o které informovala ruská diplomacie, upozornil slovenský Denník N.

Ministři „si vyměnili názory na nejpalčivější otázky mezinárodní agendy včetně situace na Ukrajině. Ruská strana potvrdila svou připravenost obnovit vztahy se Slovenskem na meziparlamentní úrovni,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Další podrobnosti ze schůzky nezveřejnilo.

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet. Podle dat z roku 2022 se tato situace týká 159 milionů dětí a 880 milionů dospělých.

Nejvyšší míra obezity u žen je v západoafrickém Togu a na tichomořské Americké Samoi, kde je společně s ostrovním státem Nauru také nejvyšší podíl obézních mužů. V těchto zemích žije 70 až 80 procent dospělých se zmíněným onemocněním.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day