Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Sněmovna opět nedokončila úvodní debatu o uzákonění sňatků i pro homosexuály

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: sobota, 3. června

Name day: Tamara

History: 3. června 1989 rozhodla čínská vláda o vyslání armády pro potlačení protestů na pekingském náměstí Nebeského klidu.

Situace na Ukrajině

  • Dvě ženy zemřely při ukrajinském ostřelování ruské Belgorodské oblasti, uvedl včera na sociálních sítích tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov.
  • Ukrajina musí na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu dostat jasné a silné bezpečnostní záruky, řekl po jednání na vrcholné schůzce Evropského politického společenství (EPC) v Moldavsku francouzský prezident Emmanuel Macron. Jednat o tom bude příští týden v Německu s kancléřem Olafem Scholzem.

Evropský parlament nechce, aby Maďarsko předsedalo EU; vyzval k rychlému řešení

Evropský parlament vyzval členské země Evropské unie, aby neumožnily Maďarsku příští rok předsedat Radě EU. V usnesení přijatém více než dvěma třetinami hlasů poslanci pohrozili, že EP přijme „odpovídající opatření“, pokud státy nebudou problematickou otázku maďarského předsednictví co nejdříve řešit. Europarlament říká, že Maďarsko má problémy s právním státem a s evropskými hodnotami. Budapešť uvádí, že pokud by mu předsednictví bylo odebráno, znamenalo by to porušení smluv o fungování EU.

Studie: Lidstvo porušilo sedm z devíti limitů zaručujících obyvatelnost Země

Již v roce 2009 určila skupina vědců devět milníků, které by lidé neměli překročit, pokud chtějí, aby Země zůstala pro lidstvo obyvatelná. Patřila mezi ně, mimo jiné, dostupnost pitné vody, ochrana přírodních oblastí, úroveň znečištění, ozónová vrstva či změna klimatu. Nová zpráva tvrdí, že sedm z těchto mezníků již bylo na celé planetě nebo ve velkých částech Země překročeno, napsal list El País. Výrazné překonání limitů, které jsou nutné pro udržitelnost a bezpečnost globálního ekosystému, hrozí řadou katastrofických změn.

Sněmovna opět nedokončila úvodní debatu o uzákonění sňatků i pro homosexuály

Sněmovna včera, podobně jako ve středu a ve čtvrtek, nedokončila úvodní debatu o uzákonění možnosti manželství i pro stejnopohlavní páry. K poslanecké novele občanského zákoníku se zákonodárci vrátí nejdříve přespříští týden, do rozpravy se jich aktuálně hlásilo ještě šest. Předloha bude v závěru prvního čtení čelit návrhu opozičního hnutí SPD na zamítnutí i snaze Karla Haase (ODS) na její vrácení předkladatelům k přepracování. Vystupující poslanci však oceňovali podle nich vesměs věcnou a klidnou diskusi.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day