Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sportovkyně dostávají pouze 4 % sportovního mediálního pokrytí - pojďme to společně změnit!

Ženy tvoří 40 % všech sportovců – přesto se jim dostává jen 4 % sportovního mediálního pokrytí. Pojďme to společně změnit!

I přes výrazný pokrok ve světě ženského sportu v posledních letech čelí atletky stále značné překážce, pokud jde o mediální reprezentaci. Navzdory skutečnosti, že sportovkyně jsou stejně zdatné a talentované jako jejich mužské protějšky, jsou nadále nedostatečně zastoupeny v médiích, což může mít negativní dopady jak na samotné sportovce, tak na mladé dívky, které mají zájem o sportování.

Mediální pokrytí ženských sportů je žalostně nedostatečné - celosvětově se ženským sportům dostávají pouhá 4 % z celkového pokrytí sportovních médií. Tato statistika je obzvláště znepokojivá, vezmeme-li v úvahu, že téměř polovinu všech sportovců tvoří ženy. Kromě toho se většina pokrytí, které existuje, zaměřuje na několik vybraných sportů, jako je tenis, gymnastika a fotbal, zatímco jiným sportům, jako je basketbal, softbal a volejbal, je věnována poměrně malá pozornost.

Tento nedostatek mediálního pokrytí má pro atletky reálné důsledky. Nejen, že přicházejí o finanční výhody, které přináší mediální pokrytí, jako je sponzorství a propagace, ale také přicházejí o příležitosti, jak inspirovat mladé dívky, aby se zapojily do sportu. Studie ukázaly, že když dívky vidí v médiích atletky, je pravděpodobnější, že budou sport vnímat jako realistickou profesní dráhu a že se samy budou sportovat.

Jedním z důvodů tohoto rozdílu je všudypřítomné přesvědčení, že ženské sporty nejsou tak zajímavé a vzrušující jako mužské. Toto přesvědčení je často posilováno médii, která upřednostňují mužské sporty a sportovce, což vede k neustále se opakujícímu cyklu, ve kterém se ženským sportům dostává méně pozornosti, a proto jsou považovány za méně zajímavé.

Nastal čas, aby média dala sportovcům uznání a respekt, které si zaslouží. Zvýšením mediálního pokrytí ženského sportu můžeme inspirovat novou generaci sportovkyň a pomoci bořit genderové stereotypy, které omezují potenciál dívek a žen. Je na čase uznat, že ženské sporty jsou stejně důležité a hodné pozornosti jako mužské sporty a dát sportovcům viditelnost a podporu, kterou potřebují k úspěchu.

Chceš ke změně přispět i ty? Doraž už v neděli 26. 3. ve 14:00 na Letnou na největší ženské fotbalové derby mezi AC Sparta a SK Slavia! Vstupenku seženeš za symbolických 100 Kč tady (pro držitele Sparťanské permanentky je vstup zdarma!).

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.