Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Spojené státy budou mít po dvou letech velvyslance v Česku, stane se jím Bijan Sabet

Post velvyslance Spojených států amerických v České republice je už téměř dva roky neobsazený, tomu bude ale brzo konec, post totiž obsadí investor Bijan Sabet.

Spolu s koncem prezidentského mandátu podnikatele Donalda Trumpa opustil post velvyslance Spojených států amerických v České republice Stephen B. King, republikánský politik, který nechtěl úřad zastávat za prezidentství demokrata Joea Bidena. Funkce je tak už dva roky neobsazená a v Česku žádný americký velvyslanec nepobývá. To se nicméně změní v dalších dnech. V prosinci totiž americký Senát schválil výběr Joea Bidena na jmenování investora Bijana Sabeta americkým velvyslancem v ČR.

Třiapadesátiletý Bijan Sabet je od roku 2005 spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem, a podle časopisu Forbes patří podnikatel mezi 100 nejvýznamnějších osobností technologického světa. Sabet má íránsko-korejské kořeny a v letech 1987 až 1991 vystudoval Boston College, kde získal bakalářský titul a kde je v současnosti členem správní rady. Před založením Spark Capital pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts.

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů. Zatímco v jiných zemích jsou velvyslanci jmenováni na základě diplomatické kariéry, ve Spojených státech prezidenti obvykle jmenují organizátory či dárce svých volebních kampaní v podstatě za odměnu.

Bijan Sabet nedávno uvedl, že mezi jeho priority na postu velvyslance USA v Praze bude patřit následování odkazu Václava Havla v ochraně lidských práv a novinářských svobod i rozvoj americko-české bezpečnostní spolupráce, včetně podpory vyjednávání o českém nákupu amerických stíhaček F-35. Za důležitou označil také podporu Ukrajiny proti pokračující ruské agresi či vymanění Česka z energetické závislosti na Rusku.

Zdroje: ČTK, White House, Prague Morning, Expats