Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Senát USA schválil návrh zákona na ochranu stejnopohlavních manželství

Návrh nyní zamíří do Sněmovny reprezentantů, která musí jeho verzi schválit předtím, než ho bude moci podepsat prezident Joe Biden.

Senát Spojených států amerických schválil v úterý historický návrh zákona, který by měl na federální úrovni chránit stejnopohlavní manželství. Návrh musí nyní schválit Sněmovna reprezentantů, což by mohlo podle dosavadních informací být již v úterý 6. prosince. Demokraté se snaží celý proces urychlit a předat návrh zákona prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby jej podepsal ještě předtím, než republikáni v příštím roce převezmou většinu nad Sněmovnou reprezentantů. Tu získali v listopadových kongresových volbách.

Návrh zákona byl schválen poměrem hlasů 61 ku 36, přičemž ke schválení bylo zapotřebí 60 hlasů. 12 republikánů se připojilo k 49 demokratům, kteří návrh zákona podpořili. Podobný, ale ne totožný návrh zákona prošel Sněmovnou reprezentantů již dříve v tomto roce s podporou 47 republikánů a všech demokratů.

Zmíněný zákon by zavedl ochranu manželství lidí stejného pohlaví na federální úrovni a zároveň by úřadům zakázal popírat platnost sňatků na základě pohlaví, rasy, etnického původu či národnosti. Jednotlivé americké státy by proto nenutil, aby stejnopohlavním párům povolily sňatek, nicméně by vyžadoval, aby uznaly všechna legálně provedená manželství.

Stejnopohlavní manželství je považováno za ohrožené od června, kdy konzervativci ovládaný Nejvyšší soud USA zrušil federální ochranu práva na potrat. Poté navíc konzervativní a radikální soudce Clarence Thomas napsal, že další práva založená na soukromí, včetně manželství osob stejného pohlaví, by mohla být znovu zvážena a případně zrušena.

Zdroj: ČTK, Reuters, The Guardian, Vox