Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sám doma: Co jsi o filmu nevěděl/a

Sám doma je celosvětová vánoční klasika, která neztrácí na oblibě ani po více jak 30 letech od svého uvedení do kin. Pokud ji neplánuješ vynechat ani letos, tenhle článek plný zajímavostí je přesně pro tebe! Přežili by vůbec lupiči Harry a Marv? Byla tarantule ve filmu živá? A kdo byla Buzzova přítelkyně z fotky?

Falešná přítelkyně

Fotka Buzzovy přítelkyně, kterou najde Kevin v jeho pokoji, je ve skutečnosti počítačově upravená fotografie chlapce. Předlohou se stal syn uměleckého ředitele, který se podílel na natáčení filmu. Režisér Chris Columbus totiž nechtěl žádnou konkrétní dívku zesměšnit. Dá se tak říct, že film se už ve své době vyhýbal shamingu!

Childhood star

Herec Macaulay Culkin byl jednou z největších dětských filmových hvězd 90. let. Jeho vůbec nejdůležitější rolí je ale postava Kevina McCallistera. Za první díl Sám doma dostal honorář 100 000 amerických dolarů. Za druhý už si řekl 4,5 milionu. Rychlý vzestup mezi americkou hereckou špičku se na něm však podepsal negativně. Do herectví a přijímání rolí byl tlačen i svými rodiči, které ve svých 15 letech zažaloval za nedbalé spravování a utrácení jeho výdělků. V současnosti ho na plátně vidíme jen výjimečně. Málokdo si dnes navíc vzpomene, že jeho přítelkyní byla 9 let Mila Kunis (2002–2011).

Shh don't scare the spider

Scéna, ve které Kevin položí jednomu z lupičů, Marvovi, tarantuli na obličej, se natáčela pouze jednou, což byla podmínka herce Daniela Sterna. V původní scéně vyděšeně křičel, ve skutečnosti ale musel být Daniel Stern úplně ticho, aby pavouka nevylekal. Křik se dodal až v postprodukci. Herec sám po natáčení přiznal, že byl strachy bez sebe.

Herec John Candy, člen kapely, která nakonec dostala Kevinovu mámu zpět do New Yorku, natočil svou roli za jeden jediný den. Zemřel v pouhých 44 letech na infarkt spojený s obezitou a dědičnými sklony k srdečním vadám. Nejvíce se proslavil svou rolí ve filmu Kokosy na sněhu, kde hrál trenéra Irvinga „Irva“ Blitzera.

Inspirace uměním

Černobílý mafiánský film, na který se Kevin i přes zákaz kouká, nemá skutečnou předlohu. Jedná se o fiktivní snímek, který vznikl čistě pro účely Sám doma.

Kultovní scéna, v níž si Kevin nanese na obličej vodu po holení a začne křičet, je inspirovaná světoznámým obrazem Výkřik Edvarda Muncha.

How did he not die?!

Sám doma je samozřejmě film plný nadsázky, ale asi tě zajímá, jak by po neúspěšné akci Harry a Marv dopadli, co? Podle názoru doktorů by byl dost pravděpodobně minimálně Marv mrtvý. Třeba závěrečná rána lopatou na sníh, kterou dostane Marv od záhadného souseda Marleyho, by přivodila minimálně otřes mozku, v nejhorším případě i smrt. Stejně tak žehlička, která ještě chvíli předtím Marvovi přistála na hlavě. Popáleniny, které si naopak odnesl Harry, by způsobily velké bolesti a nevolnosti. V součtu s několika pády a zraněními by ještě před vloupáním „do baráku“ nejspíše oba zločinci museli akci vzdát.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.