Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rozhovor s Angelikou00: Více než rok od začátku války na Ukrajině

Angelina Tokárska je slovensky mluvící Ukrajinka, která pomocí svých sítí informovala Česko a Slovensko o tom, co se děje během války na Ukrajině. Díky své snaze ji začaly sledovat desetitisíce lidí. V rozhovoru jsme se jí zeptali na její život a probrali jsme válku na Ukrajině.

Jak by ses charakterizovala třemi slovy?

Jsem sebevědomá, soucitná a stabilní.

Jak tě napadlo informovat o dění na Ukrajině prostřednictvím sítí?

O Ukrajině jsem se rozhodla informovat v momentě, kdy my začali přibývat followeři, jelikož jsem na sítích ukazovala, co se dělo v Kyjevě první den války. V té době jsem si uvědomila, že chci využít množství followerů, abych lidem otevřela oči ohledně války.

Jaktože vlastně mluvíš slovensky?

Před válkou jsem žila asi tři roky na Slovensku, poté jsem se odstěhovala do Kyjeva, protože jsem chtěla být doma. Když pak začala válka, tak jsem byla donucena se vrátit zpět na Slovensko.

Kde teď žiješ?

Bydlím v Bratislavě.

Jak jsou na tom tví přátelé a známí, kteří zůstali na Ukrajině?

Snaží se žít jednoduchý život, a i když jsou na Ukrajině často problémy se světlem a elektřinou, někteří se vrátili do Kyjeva. Vědí, že v Kyjevě je to nebezpečné, ale i tak tam chtějí žít. Většina Ukrajinců je už zvyklá na sirény i rakety a stále sa snaží žít normální život.

Plánuješ se vrátit domů?

Na Ukrajinu jezdím jednou za pár měsíců. Naposledy jsem tam byla na Vánoce a nyní tam plánuju jet zase. Nebojím se tam jezdit, na situaci jsem si už zvykla, takže si myslím, že lidé žijící na Ukrajině jsou ještě více zvyklí než já. Mnoho Ukrajinců se už vrátilo domů ze zahraničí a doma je jim mnohem lépe.

Jak si myslíš, že celý konflikt dopadne?

Věřím, že to celé skončí vítězstvím Ukrajiny, při nejlepším vstupem Ukrajiny do NATO, aby nás Rusko konečne přestalo terorizovat, stejně jako minulé století během Sovětského svazu, i po něm. Velmi závidím zemím, které nesousedí s Ruskem. Každá země může mít svoje vnitřní problémy, ale rozvoj místa je mnohem náročnější, když je vaším sousedem Rus, který vám nedovolí žít v klidu.

Schytáváš někdy kritiku na internetu?

Neustále schytávám kritiku i nadávky, a to i když zrovna nemluvím o politice. Lidé mi píší zlé věci o Ukrajině. Myslím si, že většina z nich má nějaké své komplexy.

Považuješ se za influencerku?

Nepovažuji se za influencerku, můj profil tak ani nevypadá. Sice jsem mnohokrát byla v mediálním prostoru označená za influencerku, ale já se za ni nepovažuji a ani se tak necítím. Od začátku války je to rok a vše, co dělám, se z 80 procent týká Ukrajiny, i když se snažím svůj Instagram trochu posunout směrem k mému osobnímu životu. Mé sledující zajímá a bude zajímat hlavně Ukrajina.

Co děláš? Studuješ, pracuješ, nebo tě živí sítě?

Pracuji v květinářství. Je to ukrajinská firma Flowers Drive a mám to tam moc ráda. Šéfka je Ukrajinka, která mě chápe a vždy se snaží se mnou skvěle spolupracovat. Dávala jsem je už vícekrát do příběhů na Instagramu. Nikdy jsem neměla problém podporovat ukrajinské podnikání v zahraničí, je potřeba pomáhat jeden druhému. Velmi si své práce vážím a jsem ráda, že se mohu kdykoliv dohodnout a jet domů na Ukrajinu. Co se týká instagramu, momentálně mám jen jednu spolupráci s firmou na výrobu vlasových produktů – HairBurst. Návrhů na spolupráce dostávám mnoho, ale nedělala bych reklamu něčemu, co se mi nelíbí a nemám to ráda.

Od počátku války je to více než rok. Jak se za tu dobu změnil tvůj život?

Válka mě velmi změnila, stejně jako všechny Ukrajince. Všichni jsme dospěli, máme jiné hodnoty a chápeme, co je důležité a co ne. Válka na mě zanechala dobré i špatné stopy. Vychovala mě a naučila mě být stabilnější, zdrženlivější. Naučila jsem se chápat, co je pro mě důležité a co ne. Válka mi ale také vzala dětskost. Začala jsem se méně usmívat, méně chodím ven a uzavřela jsem se do sebe. Přestala jsem žít mladý život, který jsem žila předtím.

Je něco, co bych schtěl vzkázat našim čtenářům?

Lidem, kteří podporují Ukrajinu, bych chtěla poděkovat za pomoc a za pochopení. Omlouvám se vám také za případné problémy s Ukrajinci, jelikož zlí lidé se najdou všude. Je mi líto, pokud na vás někdo z nás udělal špatný dojem. Lidem, kteří podporují Rusko bych poradila, aby otevřeli oči, protože pokud je stále budou mít zavřené, mohu jim zaručit, že Rusko se mu za chvíli objeví i na jeho hranicích. Rusko je země imperialistů a až přijdou do vaší země se zbraněmi, tak jim bude jedno, kdo je podporoval a kdo ne.

Sovětský svaz už neexistuje a existovat už nikdy nebude, žijte dneškem. Podpořte Ukrajinu, abyste nikdy necítili to, co jsme cítili během a po rozpadu Sovětského svazu. Nevěřte propagandě, jen hloupý člověk nevidí, kdo je v této situaci agresorem. Rusko může mít mnoho problémů s Ukrajinou, ale to jim nedává právo vtrhnou do naší země a zabíjet nevinné lidi. Rusko neumí civilizovaně řešit problémy. Rusko je pro Ukrajince symbolem násilí, slz a bolesti.