Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rozhovor:
Mr Doodle o umění, poselství za jeho tvorbou a radách pro mladé umělce

Mr Doodle je více než jen přezdívka, je to životní styl. Světoznámý umělec nám odpověděl na několik otázek týkajících se jeho tvorby, inspirace při tvoření a měl pár rad pro začínající umělce. Co je jeho sen a jaké plány má do budoucna?

Mr Doodle, umělec, který má výstavy od New Yorku přes Londýn až po Seoul, se spojil s Red Bullem a my ho při příležitosti Doodle Art Finále v Amsterdamu vyzpovídali. Mr Doodle nás nechal nahlédnout do své tvorby, odpověděl na otázky ohledně nejdelší připravované instalace, plánech do budoucna nebo o svých uměleckých snech. Na závěr si pro začínající mladé umělce připravil skvělou pozitivní zprávu.

Jaká je nejdelší doba, kterou jste strávil na jednom díle/instalaci?

Nejdelší doba, kterou jsem kdy pracoval na jednom díle, jsou dva roky, které jsem strávil na Doodle House. Miloval jsem každou minutu. Původně jsem si myslel, že na něm strávím tři měsíce (což mi tehdy připadalo jako hodně!), ale pak se z toho vyklubalo šest měsíců, pak jeden rok a nakonec dva! Obvykle na jednom díle netrávím déle než jeden den, takže tohle byla opravdová změna!

Je za vaším uměním nějaké poselství, nebo je to čistě pro zábavu a potěšení?

Předpokládám, že pokud existuje nějaké poselství, pak je to opravdu skutečnost, že umění může být jen o čisté radosti a potěšení a v mnoha případech by mělo být jen o tom. Domnívám se, že umění je v jádru o zábavě a převádění myšlenek do vizuální podoby. Spousta umění je o konceptuálním myšlení, hlubokých poselstvích, politice, sociální nespravedlnosti atd., ale spousta se kvůli tomu stává propagandou a já chci, aby moje doodles byly pravým opakem toho – veselou a nekonfliktní formou umění, která lidem umožní na chvíli uniknout z reálného světa, cítit se zase jako dítě a nenechat si říkat, čemu mají věřit.

Může doodlovat každý, nebo je to dovednost, kterou se musíte naučit?

Doodlovat může naprosto každý a myslím, že v nějaké formě to dělá každý. Ať už jsou to rychlé doodles nebo plně rozvinuté obří super doodles, všechny jsou platnou formou doodlování. Klíčem k doodles je vlastně nepřemýšlet, cítit se svobodně a tvořit od srdce s malým plánem. V mnoha ohledech jsou tedy méně trénovaní umělci v doodlování lepší než ti, kteří se svému řemeslu věnují roky, protože jak jako umělci rosteme, začínáme se omezovat koncepty a pravidly.

Kdo vás aktuálně inspiruje?

Keith Haring, Banksy, Jean Dubuffet, moje žena, můj syn, moji rodiče, můj tým, Kanye West, Walt Disney, Elon Musk, Bob Ross, LA2, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Jim Carrey, Moby, Crash Bandicoot a spousta dalších!

Nějaká rada pro mladé umělce, kteří v oboru teprve začínají?

Najděte si formu umění, kterou opravdu milujete, pokud ji nemůžete najít, hledejte dál, a když ji najdete, pracujte co nejusilovněji, abyste ji co nejvíce rozvíjeli! Bavte se tím, jak jen to půjde. Vytvářejte díla, která vás i vaše okolí rozesmějí, donutí přemýšlet nebo něco cítit. Dělejte takové umění, které sami rádi vidíte, a snažte se ho posouvat dál, abyste vytvořili něco nového. Vytvořte si vlastní trh tím, že se budete lišit a budete jediní, kdo to dělá po svém. Buďte hloupí, pokud musíte, ztrapněte se a prostě udělejte vše pro to, abyste upoutali pozornost a vynikli. Nežijte v lítosti a nemyslete si, že jste se dostatečně nesnažili, ujistěte se, že jste do toho dali všechno!

MR DOODLE HAS A MESSAGE FOR YOU

Pro čtenáře heyfomo.cz a mladé začínající umělce si připravil Mr Doodle i pozitivní zprávu se spoustou rad, které by vám chtěl předat.

Na závěr jsme si pro Mr Doodle připravili rychlou hru, ve které měl doplnit větu v pár slovech.

Nejlepší místo pro tvorbu umění je... vedle osoby, kterou milujete. Vychutnávat si proces tvorby s partnerem, sledovat, jak obraz vzniká, a přitom si užít spoustu legrace.

Největší inspiraci cítím, když... mám před sebou hodně velké prázdné plátno (ideálně obrovskou zeď nebo ještě lépe celou budovu, ve které mohu vytvořit absolutní doodle chaos!).

Když tvořím, musím být obklopen... nekonečným množstvím černé barvy a prázdných fixů! A dobrou hudbou, veselou hudbou, která vytváří skvělý soundtrack k malování. A samozřejmě spousta šálků čaje!

Jsem nadšený z... opravdu velkých prázdných míst, retro komiksů, hip-hopu, starých videoher, kreslení grafiky, vůně barev ve spreji, horké čokolády, nápady Mrs Doodle, osobní setkání s velkými obrazy, návrhů mého kreativního ředitele, cest vlakem, ponocování při práci na velkém díle, vytváření dlouhodobých plánů na budoucí projekty.

Můj aktuální seznam uměleckých přání je... nakreslit celé město! To je můj další velký sen. Ale na cestě k němu bych chtěl čmárat další budovy a také natáčet filmy, jako jsou dokumenty, animace, vytvářet čmáranou hudbu, vytvořit své nové studio a vyslat do světa své vyprávění o DoodleLandu v co největším měřítku!

Nejpodceňovanějším uměleckým dílem/umělcem je... Jean Dubuffet, podle mého názoru se mu nedostává takového uznání, jaké by si zasloužil. Jeho dílo je úžasné a tak skvělé. Jeho používání odvážných linií je prvním příkladem, který jsem v tomto konkrétním stylu našel, a myslím, že si za to zaslouží uznání. Moc se mi líbí jeho pohlcující 3D instalace.

Jean DuBuffet: Brutal Beauty

A massive thank you to Mr Doodle for this great interview.