Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Recenze: V Club Zero učí Mia Wasikowska žáky, jak vědomě jíst. Satirický snímek však nabere nečekané obrátky

Učitelka na prestižní soukromé škole učí dětí „conscious eating“. Studenti však podlehnou její manipulativní personě a tlaku autority a z vědomého stravování se stane úplné nejezení.

Trigger warning: Film vyobrazuje poruchy příjmu potravy, jako je anorexie a bulimie.

Mia Wasikowska, kterou můžeš znát jako Burtonovu Alenku v říši divů, se po boomu její kariéry stáhla a začala si vybírat trošku artovější role v nezávislých produkcích. Jednou z nich je třeba novinka Club Zero, kterou teď můžeš vidět v kinech. Uvedená byla i na festivalu v Karlových Varech a také oceněná v Cannes. V tomhle dramatu od rakouské režisérky Jessicy Hausner hraje Wasikowska nenápadnou učitelku, která je najatá na soukromou školu jako nutriční pedagog.

Zpočátku učí děti techniku conscious eating, tedy vědomé jezení, za účelem osvojení si praktiky mindfullness. Mezi žáky si vybere své oblíbence a ty pak představí takzvanému tajnému Club Zero, jehož členové nejí vůbec. Wasikowska tu skvěle vyobrazuje nenápadnou ženu, šedou myš, která umí být obrovsky podmanivá pro zranitelné teenagery a zákeřná, když je třeba. Většina studentů se jí časem podvolí a rodiče a ostatní učitelé se nestačí divit.

Luke Barker, Florence Baker, Gwen Currant, Ksenia Devriendt a Samuel D. Anderson ve filmu Club Zero (2023) - zdroj: ARTE

Na filmu mě nejvíce baví jeho hravost, kdy je tématem a dějem dost temný, ale jeho hororový výsledek je oblečený do pestrých marcipánových barev a nablyštěných setů. Funguje to skvěle jako satira a černá komedie, ale občas je tu zbytečný tlak na uměleckou vizi, kvůli čemuž se výsledný příběh a jeho vyznění trošku ztrácí.

Mia Wasikowska ve filmu Club Zero (2023) - zdroj: ARTE

To je však jen menší výtka s tím, že to prostě není film pro každého, ale mě jako satira na zázračné diety a střet společenských tříd moc bavil. Má hodně nechutných a nepříjemných scén, ale vždycky diváka drží v napětí a engaguje ho.

HODNOCENÍ: 7/10

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.