Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Recenze: Šestý Vřískot dokazuje, že série není zdaleka mrtvá

Když se loni vrátil po více jak deseti letech Vřískot do kin, nebyla asi očekávání vysoká, ale noví tvůrci s novou generací postav provázanou s těmi starými příjemně překvapili a ani jejich druhý, celkově šestý, přídavek do série nijak zásadně nekrvácí.

Pokud sérii Vřískot nešlo něco nikdy upřít, byla to její přiznaná béčkovost, díky které filmy nesklouzávají do toho, že by se jim diváci mohli vysmát dříve, než se film vysměje sám sobě. To bylo silněji zdůrazněno v pátém a nyní šestém Vřískotu od dua Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett, kteří natočili také horor Ready or Not.

Loňský pátý film byl předělem mezi starým a novým, neboli tzv. requel / legacy sequel, který navazuje na staré dění, ale přináší nové postavy a z bývalých hlavních postav dělá ty vedlejší. Nově stanovená čtveřice hlavních postav vedená Jennou Ortegou, která přežila masakr ve Woodsboro, se tak v šesté instanci přesouvá poprvé jinam, do New Yorku. A pokračování tohoto slasheru je tak, jak film sám říká, větší a o dost krvavější. Z původních filmů se už vrací jen reportérka Gale (Courteney Cox) a Kirby (Hayden Panettiere), která, jak je odhaleno, jen tak tak přežila čtvrtý díl.

Scénář rozhodně má nejeden problém, možná až zbytečně moc se zase váže na vše, co v této sérii kdysi bylo a ne úplně uspokojivě vysvětluje absenci bývalé hlavní postavy Sidney, která ve filmu není jen protože se herečka Neve Campbell nedohodla na platu za svou roli. Pro ty, co nejsou fanoušky slasherů, bude dalším problémem uvěřitelnost, ale na tu se tu nikdy nehrálo a nehraje. Bodl tě vrah desetkrát do břicha a zatočil nožem v tvých orgánech? Nevadí, pokud se to ději hodí, tak pořád žiješ a jsi schopen utíkat nebo bojovat o život. Logiku těchhle filmů nejde zpochybňovat, protože tu o ni nejde.

Kromě toho, že si ze sebe nová série umí více dělat srandu, tak se jí ale daří i obstojně držet napětí a budování hrozeb, kterým postavy čelí. Opravdu to působí, že v každou chvíli může „zařvat“ téměř kdokoliv a neměla by být v bezpečí ani hlavní čtveřice. Tohle nám potvrdil už například minulý díl, kde tvůrci zabili původní postavu Deweyho. Sety, ve kterých se Ghostface pohybuje, jsou opět promyšlené a vybudované a čeká tě třeba scéna na žebříku položeném mezi dvěma okny a nebo vrah v halloweenském metru, což je scéna, ze které na diváka jde až úzkost.

Pokud přemýšlíš nad výletem do kina a nemáš zrovna v plánu oscarové drama, bude šestý Vřískot skvělou volbou, a to i v případě, že jsi neviděl/a předchozí díly. Za mě se jedná o třetí nejlepší díl, který série zatím vyplodila (po jedničce a pětce).

HODNOCENÍ: 7/10

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.