Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Recenze: Samsung Galaxy A53 5G. Dobrá muzika za fajn peníze

Jihokorejský výrobce telefonů Samsung přichází v tomto roce na trh s nástupcem velmi oblíbených modelů Galaxy A52 a A52s. Dokáže nová „ápadesáttrojka" obstát v porovnání se svými úspěšnými bratry a vyplatí se do telefonu investovat? 👇

Na začátek bych rád upozornil, že nejsem žádný IT expert, ale pouze někdo, kdo využívá telefon ke každodenní práci, a od toho se také odvíjí jeho nároky. Samsung Galaxy A53 5G se řadí k telefonům střední třídy, který láká na vyšší životnost baterie, podporu 5G sítě a velký display. Zkrátka se jedná o telefon, který neurazí a mnohdy dokáže i velmi příjemně překvapit.

Not great, not terrible

Recenzi musím začít pro mě první velkou nepříjemností, a to sice tou, že balení neobsahuje nabíječku, pouze USB-C/USB-C kabel. V době, kdy má většina populace doma nabíječky s klasickým USB A vstupem, který je ti v tomhle případě k ničemu, si myslím, že se nejedná o příliš chytrý krok.

Naopak velmi kladně hodnotím podporu softwaru ze strany Samsungu. A53 5G totiž získalo čtyři roky aktualizací Android OS a pět let aktualizací zabezpečení, což se u telefonů střední třídy moc často nestává. Nemusíš se tak bát, že by telefon i za několik let nebyl k použití.

Telefon se prodává s operačením systémem One UI 4.1, který je postavený na základech Androidu 12. Pokud jsi už se Samsungem přišel/a do styku, tak tě asi nepřekvapí, že tě výrobce už od prvního zapnutí nutí využívat jeho vlastní obchod a předem nastavené aplikace. Nejedná se však o nutnost a vzhůru můžeš vyrazit ke Google Obchodu.

Rozměry a barvy

S rozměry 159,6 mm x 74,8 mm a váhou 189 g se telefon vejde tak akorát do ruky. Prodává se ve čtyřech základních barvách – v černé, bílé, modré a oranžové, přičemž já testoval oranžovou, která mi přišla spíše jako růžová než oranžová.

Šťavnatá baterka

Co se týče výdrže a výkonu, tak se může „ápadesáttrojka" pyšnit 6 GB RAM, 128 GB vnitřní pamětí, osmijádrovým procesorem s frekvencí 2,4 GHZ, který nese označení Exynos 1280. Při testování telefonu, které trvalo zhruba 14 dní, se mi telefon sekl pouze jednou, a to v případě, kdy jsem měl na pozadí spuštěných několik náročných aplikací.

U výdrže baterie jsem byl velmi příjemně překvapen. Při celodenním užívání se mi běžně stáválo, že jsem se v pozdní večer vracel k domovu s telefonem, který měl ještě přes 20% baterky. A pojďme být upřímní, zajímá nás v dnešní době něco víc, než jaký má telefon fotoaparát a jak dlouho vydrží jeho baterie?

64 Mpx a 4K video

A53 5G zdědil fotovýbavu od svých starších bratrů. Má tak pět kamer (64 Mpx + 12 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) + 5 Mpx (f/2,4), přičemž ta hlavní se pyšní 64megapixelovým širokoúhlým objektivem se světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Za což dávám palec nahoru. Fotky tak pořídíš ostré, i když na můj vkus možná až s příliš velkou saturací. Přední kamera se pak pyšní 32megapixelovým objektivem.

Video můžeš natáčet maximálně ve 4K se 30 FPS, a to jak u zadní, tak i přední kamery. U videa bych bohužel ale ocenil trochu kvalitnější výstup – při špatných světelných podmínkách se až moc často objevoval šum.

Připojení a zvuk

S A53 se připojíš až na měsíc, jelikož je vybavena Bluetooth 5.1, Wi-Fi 5, NFC i navigací GPS, GLONASS, BDS či Galileo. A jak už z názvu vyplývá, tak podporuje 5G síť.

Co se poté týče zvuku, i tam se může telefon pyšnit kvalitou. Líbivé písně zahraje ze dvou reproduktorů, kdy se jeden nachází dole a druhý nahoře. Jestli je ale něco, co mě zamrzelo, tak to je absence 3,5 mm jacku, což je teď ale dost moderní.

Závěr?

Samsung Galaxy A53 5G je slušný telefon, který nabízí dobrou muziku za fajn peníze. Vhodný jak pro přestárlého příslušníka Gen Z, jako jsem já, tak i třeba pro rodiče či mladšího sourozence. Mínus dávám za chybějící nabíječku a 3,5 mm jack, plusko telefon získává za neuvěřitelnou výdrž baterie, kvalitní displey, zvuk a slušné fotografie.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.