Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Recenze: Osvětimský proces – seriál zápasící s „německou vinou“

Na Disney+ najdeš nový seriál o procesech s nacisty z Osvětimi. Snaží se oslovit primárně mladší generaci Poláků a Němců, ale je důležitou připomínkou pro každého.

Pokud máš pocit, že jsi viděl*a už hodně dramat s tématem 2. světové války a nemá tě co překvapit, tak by ti i tak neměla utéct seriálová adaptace Osvětimský proces. Seriál z německo-polské produkce se odehrává v 60. letech a sleduje jedny z prvních procesů s nacisty, a to z perspektivy naivní mladé překladatelky, jíž se proces týká blíže, než zprvu tuší.

Osvětimský proces je adaptací knihy z roku 2020, kterou napsala spisovatelka a scenáristka Annette Hess, (pracovala také například na nové verzi seriálu My děti ze stanice ZOO) a na TV obrazovky si ji Hess i sama zadaptovala jako showrunnerka. A právě osobní přístup k projektu, který je pro autorku něčím srdečním, výsledný produkt velmi nadzvedává. Příběh zároveň vychází z rodinných skutečností spisovatelky.

Celkově se jedná o kvalitně natočené slow burner soudní drama, které v prvním dílu samo působí dost nevinně, dokud se nedostaneš do finální scény. Primárně scény od soudu mají extrémní sílu a i přes naší současnou znalost holocaustu velmi dobře umí diváka šokovat.

I po herecké stránce funguje seriál velmi dobře, i když tam nikdo nijak šíleně nevyčnívá. Sází na známá německá a polská jména, která českým divákům tolik neřeknou. Ale můžeš znát třeba Aarona Altarase ze seriálu Unorthodox na Netflixu nebo Max von der Groebena z filmové série Fakjů pane učiteli.

HODNOCENÍ: 7/10

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.