Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Recenze: Emma Stone je novodobá „Frankensteinka” v oscarových Poor Things

Jedenáct nominací na Oscara, Emma Stone v hlavní roli, šílený vědec, nevybíravý humor a nečekaná cesta za objevením lidskosti. To vše je novinka Poor Things, která už nyní je v kinech.

Řecký režisér Yorgos Lanthimos si v Hollywoodu postupně vydobyl místo jednoho z nejdivnějších filmařů se snímky jako The Favourite, Lobster nebo The Killing of a Sacred Deer a jeho Poor Things nejsou vůbec jiné. Zároveň jsou jedním z nejúspěšnějších filmů do počtu oscarových nominacích a na Zlatých glóbech vyhrály Emmě Stone sošku za nejlepší herečku v komedii.

V novince Lanthimos sleduje šíleného vědce (Willema Dafoe), který vytvoří novodobou frankensteinku Bellu (Emma Stone) (více ti nemůžu říct bez spoilerů). Ta se postupně zdokonaluje v pohybu, mluvení a učí se o světu. Když se do ní však zamiluje právník Mark Ruffalo, rozhodne se s ním utéct do Lisabonu a poznat svět. Nejpopulárnější recenze na Letterboxdu tento příběh trefně přirovnala k "Barbie for mentally ill people".

zdroj: Searchlight Pictures

Poor Things jsou naprosto fenomenální výpravnou věcí, která se celá natáčela ve studiích, ale není to na škodu, protože vytváří svůj fantasticky gotický svět, který z černobíla přechází do naprostého barvita. Mimo to, že je film pastvou pro oči, v něm taky skvěle funguje Emma Stone, která se v roli vyžívá. Z nemluvící a divně se pohybující Belly skvěle fázuje do normálně fungujícího člověka a diváka rozesměje skoro pokaždé. Skvěle jí sekunduje i Mark Ruffalo a Willem Dafoe.

zdroj: Searchlight Pictures

I se 140 minutami Poor Things nikdy neztrácí dech a i postupný přechod z komického do naučného funguje velmi dobře. Není tu zkrátka co vytknout a pokud by si tenhle film odnesl Oscara za nejlepší film (což spíš vidím na Oppenheimera), nebyl bych mad.

HODNOCENÍ: 10/10