Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

RECAP: 12 nejlepších knih roku 2023

Vybrala jsem ty nejlepší knihy, které podle mě vyšly v letošním roce.

Yellowface – R. F. Kuang

R. F. Kuang se stává mojí nejoblíbenější autorkou a poslední román Yellowface to jenom utvrzuje. Na rozdíl od jejích předchozích fantasy děl, jako je Poppy War nebo Babel, je Yellowface možná až moc blízko realitě. Vypráví o dvou autorkách – Atheně Liu, která zemře při nehodě, a June Hayward, která ukradne její nevydaný rukopis a vydá ho pod pseudonymem Juniper Song.

Zdroj: Goodreads

The Bookshop at the Back of Beyond – Amy Sparkes

Třetí díl série The House at the Edge of Magic od Amy Sparkes vyšel letos v lednu a navazuje na dva předchozí díly The House At The Edge of Magic a The Tower At The End Of Time. Vypráví o hlavní postavě Nine a jejích kamarádech na nejrůznějších magických adventures. Je to sice psané především pro děti, ale that shouldn't stop you. Je to totiž krásná cozy série, která potěší tvoje inner child.

Zdroj: Goodreads

Cold People – Tom Rob Smith

Svět se nachází uprostřed chaosu. Společnost, jak ji známe, se kompletně rozpadla pod tíhou neznámé síly, která si přivlastnila planetu Zemi. Na světě je už jenom jedno místo, kde mohou lidé existovat, a to je na ledové Antarktice. Tohle postapo trochu připomíná The Last of Us, akorát ve studených a zasněžených krajinách, kde sleduje skupinu lidí na jejich cestě na jih.

Zdroj: Goodreads

The Everlasting Cookbook – Tamar Adler

Jedna z nejlepších věcí, která letos vzešla z nakladatelských domů je rozhodně The Everlasting Cookbook od Tamar Adler - absolutní must have pro všechny, kteří chtějí v dnešní době při vaření zamezit plýtvání jídlem. V knížce totiž najdeš easy recepty seřazené podle abecedy, které ti pomohou využít ingredience do posledního kousíčku a tím ti pomohou ušetřit a být sustainable.

Zdroj: Goodreads

Birnam Wood – Eleanor Catton

Birnam Wood je guerillová zahradnická skupina. Co dělá? Sází zeleň a rostliny všude, kde může – zapomenuté parky, příkopy, kraje silnic nebo zahrádky. Tahle skupina není oficiální a rozhodně není regulovaná, ale přírodě se snaží pomoct, kde to jen jde a velkou příležitost vidí ve farmě v Thorndike, kterou ale koupil ambiciózní miliardář z Ameriky. Nenech se popisem zaskočit, Birnam Wood je skrz na skrz pořádný psychologický thriller.

Zdroj: Goodreads

A Day of Fallen Night – Samantha Shannon

Fanoušci Priory of the Orange Tree letos netrpělivě čekali na další knihu ze série – A Day of Fallen Night, která funguje jako rozsáhlý prequel. Epický román sleduje čtyři hlavní postavy, každou z jiného koutu světa, jak se snaží ochránit nejenom svůj intimní svět, ale nakonec i celou zemi a lidstvo.

Zdroj: Goodreads

The Hexologists – Josiah Bancroft

Další fantasy masterpiece letoška je steampunk mystery román od Josiaha Bancrofta The Hexologists. První díl z připravované série sleduje duo Iz a Warrena Wilbyových, kteří lidem pomáhají s různými magickými problémy nebo s prolomením kleteb. Když ale přijde na problémy krále, brzy zjistí, že jejich obvyklé metody jim nestačí.

Zdroj: Goodreads

Holly – Stephen King

Poslední román Stephena Kinga vyšel letos v září a značí návrat jedné z jeho nejoblíbenějších postav Holly Gibney. Ta s neochotou přijme případ Penny Dahl, které se ztratila dcera Bonnie, a podezřelými je starší pár profesorů Rodneyho a Emily Harrisových.

Zdroj: Goodreads

The Housemaid's Secret – Freida McFadden

The Housemaid's Secret je sequel k populárnímu thrilleru The Housemaid, který vypráví o hospodyňce s temnou minulostí a tajemstvím, která ale zjistí, že její noví zaměstnavatelé skrývají něco mnohem horšího než ona. V pokračování ji zaměstná rodina Garrickových, která potřebuje, aby se někdo staral o jejich luxusní penthouse. Jediný problém je, že paní Garricková zůstává zavřená v pokoji, ze kterého se občas ozývá pláč.

Zdroj: Goodreads

He Who Drowned the World – Shelley Parker-Chan

Pokračování fantasy hitu She Who Became the Sun vyšlo letos v srpnu. První díl je inspirovaný čínskou historií během 14. století a především zakladatelem dynastie Ming, kterým se stane hlavní hrdinka Zhu Yuanzhang. He Who Drowned the World ji následuje po vítězství nad mongolskou nadvládou na jihu země, kdy se snaží pro sebe získat trůn a titul císaře. Není ale jediná, kdo má stejné ambice.

Zdroj: Goodreads

Yours Truly – Abby Jimenez

Jeden z nejlepších romantických příběhů, který letos vyšel, je rozhodně Yours Truly od Abby Jimenez. Hlavními hrdiny jsou doktorka Briana Ortiz, jejíž život se nevyvíjí úplně podle jejích představ, a její kolega doktor Jacob Maddox, který jí tak trochu ukradne povýšení, co dlouho chtěla.

Zdroj: Goodreads

The Chalice of the Gods – Rick Riordan

Pokračování univerza Percyho Jacksona nám letos uncle Rick doručil v několika podobách a jednou z nich je román The Chalice of the Gods. Sleduje Percyho, který chce jenom dokončit školu a mít klid, ale bohové z Olympu s ním mají jiné plány.

Zdroj: Goodreads

Jaká byla tvoje nejoblíbenější kniha letoška?

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.