Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

RECAP: 10 nejlepších alb roku 2023 (alt version)

Jaká nejlepší alba letos poctila alternativní scénu?

Disclaimer: Seznam je čistě subjektivní, alba nejsou řazená v žádném specifickém pořadí.

So Much (For) Stardust – Fall Out Boy

So Much (For) Stardust od FOB na tomhle seznamu nesmí chybět. Očekávaná a správně nahypovaná deska doprovázená obřím celosvětovým turné byla přesně to, co skupina vydat potřebovala, a krásně tak navázala na přechozí Manii. Rozhdně jedno z nejlepších a nejdiskutovanějších alb letošního roku.

Fav song: The Kintsugi Kid (Ten Years)

GUTS – Olivia Rodrigo

Miss Olivia delivered totální angsty teenage dream, který nám naposledy v téhle podobě naservírovala snad jen Avril Lavigne. GUTS je jeden banger za druhým, který se dostal na Spotify Wrapped nejednoho z nás, a přesně proto si vysloužil místo i v tomhle prestižním žebříčku.

Fav song: all-american bitch

Take Me Back to Eden – Sleep Token

Třetí studiovka britských Sleep Token vyšla letos v květnu a podobně jako u FOB ji doprovázelo velké očekávání, o které se postaralo několik singlů, včetně Chokehold, The Summoning, Granite nebo Aqua Regia. Všechny songy zažily svůj virální moment na TikToku stejně jako samotná kapela, která během letoška vystřelila, co se popularity týče, opravdu vysoko. Take Me Back to Eden je navíc fakt kvalitní album, kterému se dařilo i na hudebních žebříčcích.

Fav song: Aqua Regia

Meteora 20th Anniversary Edition Linkin Park

I když se jedná jenom o výroční edici, letošní Meteora přinesla spoustu nového materiálu, který jsme nikdy předtím neslyšeli – třeba singly Lost nebo Fighting Myself a celou řadu demo nahrávek, live verzí nebo remixů. Můžeme ho tak vnímat jako samostatné album a idk jak u tebe, ale u mě bylo na repeatu většinu roku. Honorable mention by pak mohla být nová nahrávka Mika Shinody.

Fav song: A6 (Meteora|20 Demo)

But Here We Are – Foo Fighters

Legendární Foo Fighters a první album bez bubeníka Taylora Hawkinske tu taky nesmí chybět. Navíc se jedná už o jejich 11. studiovku, a za to mají velký respekt!

Fav song: Hearing Voices

the record – boygenius

Snové indie trio boygenious se sice zformovalo už v roce 2018, první desku ale holky vydaly až letos a už teď můžeme říct, že bude do budoucna formovat indie scénu jako takovou. Už jenom jejich existence je důležitou zprávou ohledně stavu ženské reprezentace v alternativní hudbě, což se nám letos potvrdilo i s diskurzem ohledně lineupu na When We Were Young fest. I love when women.

Fav song: Not Strong Enough

Dead Club City – Nothing But Thieves

Nothing But Thieves konzistentně produkují extrémně kvalitní alba, která mají neustále co říct. Jejich předposlední Moral Panic byl mix bangerů, společenského komentáře a nejkrásnějších love songů, které jsem kdy slyšela, a Dead Club City na tom není ani o trošku hůř.

Fav song: Tommorow Is Closed

This Is Why – Paramore

Paramore jsou jednoduše ikony a s každým albem přináší něco nového a přitom zůstávají pořád svoji. Je radost na ně koukat zvlášť, když jako designated emo kapela rostli se svými fans a vlastně pořád rostou. Jestli totiž rok 2023 byl pro něco skvělý, tak to byl revival of everything 2014 emo era a This Is Why tu letos bylo pro všechny nevyléčené sad kids.

Fav song: This Is Why

Starcatcher – Greta Van Fleet

Greta Van Fleet je jedna z nejkouzelnějších kapel, která se na scéně za poslední roky zrodila, a poslední album Starcatcher je na tom úplně stejně. S peak sedmdesátkovým soundem à la Led Zeppelin je až neuvěřitelné, že je to jejich teprve třetí deska, a už jenom za vocal performance a nostalgii si zaslouží spot mezi nejlepšími alby tohohle roku.

Fav song: Farewell For Now

Past // Present // Future – Meet Me @ the Altar

Náš list musíme uzavřít něčím speciálním a Meet Me @ the Altar to rozhodně splňují. Jejich druhá studiovka Past // Present // Future je peak pop punk record, skoro jakoby vypadl z 2005 Warped Tour. It's giving Avril Lavigne and 5SOS, we love!

Fav song: Rocket Science

Co bylo tvoje fav album letoška?

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.