Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

RapStory: Vychází první dokument o českým rapu

Ve čtvrtek 20. ledna zveřejnila Česká televize zbývající polovinu dokumentární série RapStory. Desetidílnej cyklus režiséra Šimona Šafránka je prvním komplexním pokusem o zdokumentování domácí rapový scény.

První polovina cyklu vyšla už v prosinci 2021 a pokrývá převážně období devadesátek. Zaměřuje se na kořeny a vznik domácí hiphopový scény. Prostor dostali úplní průkopníci rapu i „legendy z Jižáku“ jako Orion nebo Sifon. Jeden díl je věnovanej PSH, v dalším se dozvíš třeba o nástupu Supercrooo (Hugo Toxxx) a prvních beefech. Právě příběh o budování scény a cesty rapu z pozice absolutního undergroundu k vrcholu je asi nejzajímavější část celýho cyklu.

Druhá polovina už není chronologická. Jde spíš o průřez několika tématy a o snahu přiblížit aktuální stav scény. Dozvíš se tak třeba, kde se vzalo spojení hip hopu s fotbalem, jaká témata jsou pro rap stále stěžejní nebo jak se z Milion+ stal nejúspěšnější label u nás.  Mezi hosty najdeš jména jako Yzomandias, Viktor Sheen, Nik Tendo, Calin, Ca$hanova Bulhar, Ektor, Smack a další. Pokud se ale o rap zajímáš, asi tě nic zásadně nepřekvapí.

Česká televize se očividně snaží posouvat. Jde nejenom o první dokument na tohle téma, ale je to současně i její první web-only pořad. Takže na něj nemusíš čekat v televizi, ale najdeš ho kdykoli na jejích stránkách. A to je vzhledem k cílovce ideální přístup.

Samotnej cyklus je pak spíš nadprůměrnej. Milovníci rapu, kteří čekali hloubkovej rozbor tuzemský rapový scény plnej nezveřejněnejch archivních materiálů, budou spíš zklamaný. Jde o nastínění fenoménu a jeho základní shrnutí. Vzhledem ke stopáži asi ani víc stihnout nešlo. I tak někoho možná zamrzí, že se dokument občas žene spíš za vizualitou na úkor obsahovýho sdělení.

Jde o zlatou střední cestu mezi stravitelností a  informativností. Já osobně jsem jedině rád, že takovej projekt konečně přišel. Rozhodně to není průšvih a pro Gen Z může být obzvlášť první polovina cyklu něčím naprosto novým. Pokud tě teda zajímá tuzemskej rap a hodláš strávit víkend v posteli, rozhodně bys měl/a dát aspoň jednomu dílu RapStory šanci!