Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Putin navštívil Ruskem okupované ukrajinské město Mariupol, ve kterém nechal loni vybombardovat porodnici i divadlo s nápisem „děti“

V nyní naprosto zničeném městě se Rusko dopustilo několika válečných zločinů, když například vybombardovalo porodnici nebo divadlo, před nímž byl v ruštině obří nápis „děti“.

Ruský diktátor Vladimir Putin podnikl o víkendu cestu na jihozápad Ruska, konkrétně do Rostova na Donu, kde se setkal s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Ten velí ruským jednotkám na Ukrajině a Putinovi předal hlášení o průběhu války i současné situaci na frontě. Putin se nicméně pak nečekaně vydal vrtulníkem i do Mariupolu, ukrajinského města ležícího u Azovského moře, které je už od loňského května ovládané Rusy.

Mariupol se stal symbolem ukrajinského vzdoru, vedly se o něj totiž velmi tvrdé boje, při nichž podle ukrajinských úřadů zahynulo až 25 tisíc civilistů. Rusko se v nyní z 95 procent zničeném městě dopustilo hned několika válečných zločinů, když například vybombardovalo porodnici nebo městské divadlo, před nímž byl v ruštině obří nápis „děti“. V Mariupolu se také konal tvrdý boj o ocelárny Azovstal, ze kterých byly postupně evakuovány destíky ukrajinských obránců.

Porodnice v Mariupolu. Zdroj: Profimedia
Mariupolské divadlo s nápisem "děti." Zdroj: Profimedia

Putinova údajně spontánní návštěva zahrnovala například prohlídku města, skrze které se jakožto řidič pohyboval autem. Podle mluvčího Kremlu došlo také na návštěvu jedné z místních rodin nebo prohlídku budovy filharmonie. Podle odborníků má být tato pracovní cesta, jak ji Kreml nazývá, demonstrací Putinovy vůle ve válce na Ukrajině pokračovat. To je dáváno do souvislosti se zatykačem, který v pátek na ruského diktátora vydal Mezinárodní trestní soud.

Zmapovaná cesta Vladimira Putina Mariupolem. Zdroj: BBC

V návaznosti na to se Putin vydal také do Sevastopolu, přístavního města ležícího na Krymu, poloostrově, který Rusko nelegálně anektovalo už v roce 2014. Tam měl Putin navštívit nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum, což je v ostrém kontrastu se zmíněným zatykačem – ten byl na hlavu Ruské federace vydán kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území, včetně právě Mariupolu, do Ruska. 

Podle některých je Putinův krok typickým rozhodnutím zločince, který se vrací na místo činu. Putinova návštěva Mariupolu a jeho vyhlídková jízda jednotlivými čtvrtěmi města je naprostým výsměchem všem padlým ukrajinským vojákům, civilistům i dětem, které se už nikdy nenarodí a jejichž životy jim nechal Putin vzít.

Zdroje: ČTK, BBC, Reuters